10 Klubet me shpenzimet më të mëdha në transferta

0
SHPËRNDAJE

Screen-Shot-2015-09-07-at-13.51.39-e1441630542999

Ne fillojmë numërimin tonë me Interin, i cili ka qenë një nga shpenzuesit më të lartë në tregun e transferimeve këtë sezon.

 

  1. Inter Milan – £ 60.52m

inter

Nënshkrimi më i dukshëm i Interit është Kondogbia dhe kjo është bërë me siguri për të sjellë më shumë ekuilibër në ekip. A do te mund që këto para të shpenzuara të kthehen në një investim të zgjuar?

Geoffrey Kondogbia (për 31 milionë euro nga AS Monaco)

Ivan Perisic (për 16 milionë euro nga VfL Wolfsburg)

Xherdan Shaqiri (për 15 milionë euro nga Bayern Munich FC) Jeison Murillo (për 8 milion euro nga Granada CF)

 

 

   9. Real Madrid – £62.65m

Real_Madrid_CF.svg

Klubi i Real Madrid ka qenë i njohur për pagesat e transferimeve për të sjellë lojtarët më të mirë në skuadër dhe këtë sezon, klubi ka bërë disa nënshkrime  këtë verë. Nënshkrimi i madh ishte Danilo nga Porto. Matteo Kovacic ishte gjithashtu një transferim i dukshem e ky djalë ka potencial të bëhet një mesfushor i klasit botëror. Real Madrid nuk është vendi ku futbollitet rriten, por ku shkëlqejnë me talentet e tyre në sytë e të gjithë botës.

Danilo (Nga Porto FC, 31,50 Mill €)

Matteo Kovacic ( Nga Interi, 29,00 Mill €)

Kiko Casilla ( Espanyol, 6,00 € Mill)

Jezusi Vallejo (nga Real Zaragoza, 5, 00 Mill. €)

 

 

  8. AC Milan £77.5m

milan

AC Milan kishte një transferim të ngjeshur këtë vit dhe ka sjellë  talente të rëndësishme për skuadrën e tyre. Shumica e blerjeve janë bërë nga klubet e Serie A, si Roma dhe Genoa FC. Nënshkrimi më i shtrenjtë i tyre këtë sezon ka qenë Carlos Bacca nga Sevilla.

Carlos Bacca (për 30 milionë euro nga Sevilla)

Alessio Romagnoli (për 25 milionë euro nga Roma),

Andrea Bertolacci (për 20 milionë euro nga AS Roma)

Luiz Adriano (për 8 milionë euro nga Shakhtar Don.)

Luca Antonelli (Për 4.5 milion Euro nga Genoa FC)

Juraj Kucka (për 3 milionë nga Genoa FC)

 

  7. Liverpool £78.34m

Liverpool FC HD Wallpaper 3

Klubi ka shpenzuar më shumë se £ 75 milion këtë sezon (duke përjashtuar shumën që ka ardhur Jurgen Klopp këtë sezon si një menaxher), Liverpool vijnë në vendin e 7 në numërimin tonë. Nënshkrimi më i dukshëm i tyre është  BENTEKE, sulmuesi belg nga Aston Villa FC. Megjithatë, Klopp do të kishte pritur më shumë nga transfertat e tij verore pasi gjërat nuk kanë shkuar sipas planit në Liverpool.

Christian BENTEKE (për 34.88 milionë Sterlina nga Aston Villa)

Nathaniel Clyne (për 30.75 milionë Sterlina nga Southampton)

Marko Grujic (për 5.25 milion Sterlina nga Ylli i Kuq)

Joe Gomez (për 0.825 milion Sterlina nga Charlton Athletic)

 

  6. Paris Saint-Germain – £81.27m

paris st germain

Paris Saint Germain është ekipi më I ngarkuar francez në tregun e transferimeve këtë sezon dhe nënshkrimi më i dukshëm i tyre këtë sezon është duke e çuar në dështim Manchester United me nënshkrimin e Angel Di Maria për më shumë se 60 milion euro. PSG janë akoma në kërkim për të ndërtuar një skuadër të frikshme që do të dominojë futbollin francez dhe evropian.

Angel Di Maria (63 milionë euro nga Manchester United FC)

Layvin Kurzawa (për 25 milionë euro nga AS Monaco)

Serge Aurier (për 10 milionë euro nga Toulouse FC)

Kevin Trapp (për 9.5 milionë euro nga Eintracht Frankfurt)

Benjamin Stambouli (për 8.6 milion Euro nga Tottenham Hotspur)
  5. Juventus – £89.18m

Juventus

Juventus ka qenë nje ekip italian që ka bërë shumë lëvizje këtë sezon, pasi ata kanë shpenzuar më shumë se 100 milion euro për të sjellë talente të klasit botëror ne anën e tyre. Largimi i Pirlos ishte diçka që ishte e vështirë për tu kompensuar dhe ndoshta shpenzimet po mbushin boshllëkun e lënë nga ai.

Alex Sandro (për 26 milionë euro nga Porto)

Mario Mandzukic (për 19 milionë euro nga Atletico Madrid)

Simone Zaza (për 18 milionë euro nga Sassuolo)

Roberto Pereyra (për 14 milionë euro nga Udinese Calcio)

Hernanes (për 11.5 milionë euro nga Interi)

Rolando Mandragora (për 6 milionë euro nga Genoa FC)

 

4. Atletico Madrid £97.65m

Atletico Madrid

Atletico Madrid ka qenë shumë më i zënë se rivali spanjoll Real Madrid këtë merkato dhe kanë kaluar më shumë se 110 milion euro këtë sezon në transferimet e tyre. Më e shtrenjta prej tyre është nënshkruar me Jackson Martinez nga Porto për 35 milionë euro.

Jackson Martinez (për 35 milionë euro nga Porto)

Stefan Savic (për 25 milionë euro nga Fiorentina)

Yannick Ferreira Carrasco (për 20 milionë euro nga AS Monaco)

Luciano Vietto (për 20 milionë euro nga Villarreal CF)

Filipe Luis (për 16 milion Euro nga Chelsea FC)

Mattias Kranevitter (për 8 milion euro nga River Plate)

 

  3. Manchester United – £97.75m

manchester united

Përkundër të gjitha përpjekjeve per të sjellë talente të tilla si Schneiderlin, Schweinsteiger dhe bujshme Anthony Martial, klubi Premier League janë duke u përballur me vështirësi edhe të kualifikohen për Champions League vend këtë sezon! Shpenzimet gati £ 100 milion këtë sezon, ata vijnë në vendin e dytë në numërimin tonë.

Anthony Martial (për 50 milionë euro nga AS Monaco)

Morgan Schneiderlin (për 35 milionë euro nga Southampton FC)

Memphis Depay (për 27.5 milionë euro nga PSV Eindhoven)

Matteo Darmian (për 18 milionë euro nga Torino FC)

Bastian Schweinsteiger (për 9 milion Euro nga Bayern Munchen FC)

 

    2.Valencia – £99.40m

Valencia

Valencia kanë bërë një super shpenzim këtë sezon dhe ka shpenzuar më shumë se 150 milion euro në transferimet. Interesante është që asnjë nga transferimet e tyre nuk përfshinte një lojtar të lartë profili, por në vend të kësaj, ekipi i preferuar të zgjedhë për të sjellë më shumë lojtarë që janë me çmim në një gamë të mesme.

Rodrigo (për 30 milionë euro nga Benfica)

Alvaro Negredo (për 28 milionë euro nga Manchester City FC)

Aymen Abdennour (për 21.84 milionë Euro nga

AS Monaco)

Joao Cancelo (për 15 milionë euro nga Benfica)

Andre Gomes (për 15 milion euro nga Benfica)

Santi Mina (për 10 milionë nga Celta de Vigo)

Aderlan Santos (për 9.5 milionë euro nga FC Brada)

Mathew Ryan (për 7 milionë euro nga Club Brugge)

 

 

  1.Manchester City – £142.36m

Manchester_City.

Ne kemi paraqitur për ju klubin me shpenzimet më  të medha në sezonin e transferimit . Blerjet më të mëdha janë Raheem Sterling dhe Kevin De Bruyne. Gjithashtu, duke shtuar Otamendi në skuadër kanë sjellë një ekuilibër në ekip dhe duke shpresuar për titull.

Kevin De Bruyne (për 74 milionë euro nga VfL Wolfsburg)

Sterling Raheem (për 62.5 milionë euro nga Liverpool FC)

Nicolas Otamendi (për 44.6 milionë euro nga Valencia CF)

Fabian Delph (për 11.5 milionë euro nga Aston Villa FC)

Patrick Roberts (për 7.20 milionë Euro nga Fulham FC)

Enes Unal (për 3 milionë Euro nga Bursaspor FC)

S'KA KOMENTE

Comments are closed.