Absurdja, dënohet Chapecoense

0
SHPËRNDAJE

_92861438_036712101-1Për arsye që tashmë dihen (klubi humbi shumicën e lojtarëve dhe stafin drejtues në një aksident ajror teksa udhëtonte për në Kolumbi për finalen e kupës së Amerikës së Jugut për klube), Chapecoense nuk është paraqitur në ndeshjen e saj të radhës në kampionatin brazilian.

Mosparaqitja edhe pse e detyruar nga fatkeqësia, ka bërë që Federata Braziliane të dënojë 0-3 ekipin Chapecoense, madje të shoqëruar edhe me një gjobë monetare. Masat e dhëna kanë shkaktuar me të drejtë zemërim të madh brenda dhe jashtë Brazilit.

Kryetari i Federatës i kishte kërkuar ekipit vendas të fusë në loje të rinjte ndërsa refuzimit për të luajtur i është bashkuar edhe kundershtari i Chapecoense, Atletico Mineiro me arsy-etim se nuk ishte momenti i duhur për tëzbritur në fushë në shenjë respekti për dhimbjen e humbjes së madhe.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.