Agostinelli: Tirana e meritoi fitoren, mund edhe të barazonim

0
SHPËRNDAJE

agostineliTrajneri i Skënderbeut, Andrea Agostinelli, pas ndeshjes me Tiranën, në prononcimin për SuperSport, dhënë gazetarit Gjergji Xharo, u shpreh se bardheblutë e meritonin fitoren, ndërsa shtoi se ekipi i tij mund të barazonte në fund.

“Tirana e meritoi të fitonte, edhe pse ne kishim një reagim të mirë dhe mund edhe ta barazonim. Por mendoj se pika kyçe ishte ajo e minutës së parë të pjesës së dytë kur pësuam golin, kemi thënë që të mos e pësojmë golin shpejt, por ndodhi dhe duhej ta evitonim”.

“Do të jetë e rëndësishme ndeshja e radhës, ashtu si ajo pas saj. Nuk duhet ta bëjmë dramë një humbje, mund të ndodhë me një Tiranë si e sotmja. Rastet i krijuam, ai i rëndësishmi në fillim të pjesës së parë dhe në fund, mund të na afronin barazimin. Por nuk ka asgjë të humbim ndaj një skuadre që ka luajtur më mirë se ne dhe që e meritoi fitoren”.

“Do të jetë e rëndësishme ndeshja e radhës, ashtu si ajo pas saj. Nuk duhet ta bëjmë dramë një humbje, mund të ndodhë me një Tiranë si e sotmja. Rastet i krijuam, ai i rëndësishmi në fillim të pjesës së parë dhe në fund, mund të na afronin barazimin. Por nuk ka asgjë të humbim ndaj një skuadre që ka luajtur më mirë se ne dhe që e meritoi fitoren”.

“Ndeshja tregoi që kishim probleme dhe u ndjenë mungesat. Por Orelesi kishte luajtur të gjithë ndeshjen 4 ditë më parë dhe nuk vinte nga një moment freskie fizike. Nimaga kishte shënuar në Kupë, ishte gati për të luajtur. Pastaj në fushë gjërat mund të shkojnë ndryshe, por ka pse ta bëjmë dramë. Nimaga është i rëndësishëm për ne, sot ndoshta nuk bëri atë që duhej të bënte, por nuk e shoh si problem kaq të madh”.

“Lilaj nuk mund të luante sot, Salihin e riaftësuam në fund. Për lojtarë të tillë, ndjehet mungesa apo kur paraqitja nuk është në nivelin e kërkuar. Nuk them se humbëm nga mungesat, por se kishim përballë një skuadër që luajti më mirë se ne. Futbolli është çështje episodesh, mjafton të shohësh se çfarë gabuam në minutën e parë të ndeshjes. Ndaj i them urime Tiranës”.

“Kjo është humbja e parë, ndaj Tiranës që e meritoi. Mendoj se ndeshjet e kaluara ishin shumë të bukura. Vijmë nga rezultate ku kemi marrë pikë të plota ndaj nuk kam pse t’u bëj kritika të shumta djemve. Jemi ende në fazën e parë. Nuk është problem kur fiton 6 ndeshje e pastaj humb 1. Punojmë, jemi mirë në klasifikim, është normale të vish në Tiranë dhe të humbësh. Skënderbeu duhet ta fitojë kampion dhe ky është objektivi. Mjafton ta fitojë 2-3 javë përpara fundit, nuk kërkohet që ta fitojë dy muaj para. Jemi ende në vjeshtë”-mbylli prononcimin e tij, trajneri i Skënderbeut, Andrea Agostinelli. /minuta90.com/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.