Akuza për mospagesë, reagim nga Tërbuni

0
SHPËRNDAJE

14570458_791703600932402_2885923201191404553_n
Artan Zaja

Pas një publikimi në rrjetet sociale të një ankese anonime nga brenda klubit pukjan për mospagesa e mosrrespektim të termave financiare ndaj futbollistëve nga krerët e klubit për një periudhë të gjatë që per disa shkonte edhe në disa muaj, vjen menjëherë ky reagim nga Artan Zaja, sponsor i ekipit të Tërbunit:

“Deklaratë. Marrë shkasë nga një SMS i pavërtetë që është publikuar tek faqja Tërbuni Ultras Club. Unë u kam paguar drekën tek një Restorant në Pukë futbollistëve ditën e ndeshjes me Flamurtarin. Nuk kam për detyrë t’ua paguaj edhe darkën në Lezhë apo në shtëpitë e tyre.

Përsa i takon pagesave u kam paguar paradhënie disa futbollistëve dhe kam paguar disa paga deri tani. Kam lidhur një kontratë me ta dy palëshe me të drejta dhe detyrime dhe do e zbatoj deri në fund. Lojtarët kanë për t’u paguar edhe në sajë të përformancës sepse në fillim kanë ardhur me fjalë të mëdha e rezultate dhe rendiment nuk kanë dhënë sa kanë thënë.

Unë e shoh futbollin si argëtim për njerëzit jo si biznes, as si bixhoz, por dua që fëmijët tanë të mos i infektojmë që në embrion me korrupsion, mashtrim, trukim dhe shit-blerje. Nuk është kjo shoqëria që dua, nuk është ky sporti në konceptin tim. Arbitrimi apo gjykimi duhet të jetë i drejtë, do të luftoj edhe për këtë që ta vendosim standart sidomos në Pukë.

Do i filmoj të gjitha ndeshjet. Hyrja do jetë falas gjatë gjithë këtij sezoni. Asnjëri nuk ka hedhur asnjë cent apo lekë deri sot. Nuk i kam kërkuar e as nuk i kërkoj askujt që të hedhë lekë. Bashkia nuk ka mundësi deri në miratimin e buxhetit të ardhshëm që të mbështetë ekipin. Unë punoj aty e di që nuk ka mundësi.

Edhe kur të miratohet buxheti nuk ka mundësi që të hedhë gjithë buxhetin për sportin ka disa e disa problematika që presin zgjidhje nga buxheti. Sivjet do organizojmë me mësuesit e Edukimit Fizik të Bashkisë Pukë dhe Fushë-Arrëz një kampionat lokal dhe po ndërtojmë ekipet zinxhir të grupmoshave në mënyrë që rinia të merret me sport por edhe me studim dhe punë që të mos krijojnë varësi ndaj alkoolit, drogës dhe internetit.

Së fundmi falenderoj tifozët që u rikthyen në stadium. Jam i bindur që do shtohen akoma më shumë. I falenderoj edhe lojtarët e ndershëm të ekipit Tërbuni. Pavarësisht se mua më kanë mërzitur me këto rezultate deri tani, por do vazhdoj që t’i mbështes por edhe t’i penalizoj kur ata nuk përmbushin detyrën.

Që nga ndeshja e sotme me Besën, dua fitore. Kërkoj nga ju si faqe informimi që informacionet që iu vijnë t’i verifikoni, t’i saktësoni dhe të diskutoni me shefin e klubit, tranjerin dhe pjesëtarë të tjerë të stafit. Tërbuni është i Pukës, Fushë-Arrëzit dhe pukjanëve. Sporti është i të gjithëve pa dallime. Edhe sporti domosdoshmërisht duhet të bëhet i ndershëm dhe argëtues. Duhet të përcjellë mesazhe paqeje, sensibilizuese, solidariteti dhe Fair-Play. Faleminderit për mirëkuptimin”,-shkruante presidenti i Tërbunit, Artan Zaja. /minuta90.com/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.