Arroganca e De Biasit…

1
SHPËRNDAJE

Trajneri italiano-shqiptar Gianni De Biasi, gjatë kohës që po drejton përfaqësuesen tonë është një nga njerëzit më të respektuar në Shqipëri.De Biasi

Trajneri i Kombëtares sonë ka marrë cmime të ndryshme nderuese, por gjithashtu ajo që vlen më shumë, respektin e popullit, dicka që nuk ka cmim.

Gjithashtu, edhe në aspektin gazetaresk nga ana e mediave të ndryshme, De Biasi ka qenë gjithnjë i vlerësuar dhe respektuar, për të mos thënë në shumë momente edhe i mbivlerësuar.

De Biasi dhe De Biasi
De Biasi dhe De Biasi

Ndërkohë, post-sfida ndaj Spanjës nxorri në pah një arrogancë të tij që nuk i shërben askujt. Në përfundim të sfidës, në intervistat e rastit De Biasi braktis në fillim podiumin e TVSH-së duke lënë gazetarët me gisht në gojë për pyetjen e rradhës dhe pa i përshëndetur qoftë edhe me mimikën e tij për t’i lënë të kuptohet se po largohet. Dicka e tillë s’u prit aspak mirë nga paneli i TVSH-së, por gjithashtu ishte gjest shumë i shëmtuar tek sa shikohej nga ekrani.

De Biasi
De Biasi

E njejta gjë edhe në kamerat e SuperSport, edhe pse me një peshë më të lehtë, por sërish De Biasi largohet, madje përkthyesi i tij vazhdonte fliste pa praninë e trajnerit që u largua përpara se përgjigja në shqip të mbaronte.

De Biasit nuk është nevoja t’i kujtojmë fjalën profesionalizëm. Madje ai duhet të kujtohet se kur del përpara kamerave, nuk është aty vetëm për gazetarët e medias përkatëse, por për sytë dhe veshët e cdo shqiptari që meritojnë respekt dhe përgjigje.

Gianni De Biasi
Gianni De Biasi

Ky nuk është një rast unikal, sepse edhe më parë De Biasi e ka patur një precedent të tillë në grumbullimin e Kombëtares përpara Euro 2016, teksa pati një problem me gazetarin e SuperSport, Alban Xhihani. Më pas trajneri kërkoi falje.

Kjo arrogancë e De Biasit është krejtësisht e pafalshme, e pakuptimtë dhe s’i nevojitet askujt. Cfarë kërkon të na tregojë ky trajner me këto veprime? Paramendoni sikur të kualifikohet edhe në Botëror De Biasi? Rrezik të dalë për mediat me “shkop bejzbolli në duar” !

De Biasi dhe De Biasi
De Biasi dhe De Biasi

Për të mos u zgjatur më tej në këtë temë, edhe FSHF apo përgjegjësit për mediat pranë këtij institucioni duhet t’i tërheqin vëmendjen trajnerit “pasha” në këtë drejtim. Por kur sheh se De Biasi edhe ndaj njerëzve të medias në FSHF nuk ka afrimitet, madje tentoi të afronte një italian kohë më parë në atë pozicion, kupton qartë se ai mund të bëjë c’të dojë, por sigurisht nëse e përsërit këtë veprim do të humbasë respektin e mediave dhe për më tepër të tifozerisë kuqezi. Gjithsesi, të jeni të bindur se do të duhet kohë që arroganca e De Biazit të përsëritet, maturia profesionale nuk mund t’ja lejojë pavarësisht karakterit të tij që mund të ketë oreks për dicka të tillë…

©Minuta90.com

1 KOMENT

  1. Me sa kemi lexuar ne shtypin sportiv shqiptar, DeBiazi ka problem me pyetjet e tipit “ngacmues” per te. Ne fakt lexojme shume “brockulla” gazetaresh dhe analistesh ne drejtimte tije. Ai ka srritur me shume se cdi trsjner tjeter ne kombetsre. Ka pas fore me te lire dhe me te “madhe” se parardhesit…por e ka meritiar dhe justifikuar. Anslisti dhe c’do petson qe i ipet e drejta, thote ose cfare ai mendon (e drejte), ose cfare ai flet sipas panelit (jo e pranueshme).
    Kjo duhet te jete aresyeja…ose temperamenti i tije mesdhetar lexo : “shqiptar” . Lexpjme de shume ekipe shaiptare e kane “mbyllur gojen per mediN…Nxirrni mesimin.

Comments are closed.