AS: Ronaldo makineria për të thyer murin e Shqipërisë

0
SHPËRNDAJE

Shqipëria dhe Portugalia luajnë sonte për kualifikimin e tyre në finalet e Euro Francë 2016. Pikërisht një vit më parë, Portugalia humbi në shtëpi kundër Shqipërisë (0-1). Zemërimi çoi në dorëheqjen e trajnerit Paulo Bento. Tani ekipin e çon përballë Shqipërisë trajneri Fernando Santos, por pak ka ndryshuar në anën e portugezëve: në qoftë se Cristiano shënon, Portugalia fiton dhe nëse nuk shënon atëhere ajo humbet.
image
Problemi i Portugalisë (në të gjitha ndeshjet) është që të shënojë e para në të kundërtën me rezultatin 0-0, kundërshtarët do të mbyllen në zonën e e tyre dhe do të mbrojnë fortë ketë rezultat, ku do të jetë e vështirë për të thyer murin e tyre mbrojtës. Paraqitja më e mirë e Cristianos për Kombëtaren ishte në play-off për Kupën e Botës, kur Suedia ishte rivali i tyre. Në atë ndeshje ylli portugez Cristiano kishte të gjithë fushën e lirë për të shfaqur shpirtin e tij luftarak dhe talentin e madh që ka.

Sot e njëjta gjë nuk do të ndodhë. Shqipëria është për t’u mbrojtur, sepse 0-0 nuk do të jetë një rezultat i keq për ta. Shqipëria, tashmë nuk është më “Hirushja” historike e botës së futbollit sëbashku me San Marinon dhe Andorrën. Ata mbeten të pamposhtur në grupit I. Kanë pësuar vetëm dy gola kundër shtatë në favor, e kanë të mirë diferencën e golave me ​​të gjithë. Kjo është një pikë e Portugalisë, e lidhura me Danimarkën, të dyja shumë të ngjashme.

“Është shumë e vështirë për të bërë një parashikim matematikisht në këtë ndeshje”, ka thënë trajneri portugez. Çdo gjë do ta shohim në fund, pasi ndeshja të përfundojë se cili do të jetë verdikti përfundimtar. Të gjitha fitoret do të jetë vendimtare.”
image
Gjithashtu portugezët vijnë me mungesa. Mbrojtja në dyshim me Pepe-Carvalho dhe në sulm ka dilema. Trajneri portugez në mesfushë ka katër “viktima” njëri më i rëndësishëm se tjetri, Moutinho, William Carvalho, Coentrao dhe Tiago, nuk do të luajnë përballë ekipit të Shqiponjave. Në këtë mënyrë ai ka thirru në ekip lojtarë të rinj si Danilo Pereira, Joao Mario dhe Adrien, të cilët nuk janë të njëjtët më ata që mungojnë, siç u pa edhe në miqësoren kundër Francës.

Shqipëria shpreson për të bërë histori, por nuk ka individualitet. Nuk është një kompjuter, është legjion. Portugalia ka një yll kur është e nevojshme, zakonisht duket në qytet.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.