Bale: E kemi bërë planin si të fitojmë “El Clasicon”

0
SHPËRNDAJE

BALE-18

Gareth Bale shpreson që të konfirmojë pritshmërinë e madhe të krijuar rreth tij pas rikthimit në fushë në El Clasicon e kësaj të shtune.

Uellsiani është një armë më shumë për Realin, tashmë më i adaptuar me jetën në Spanjë dhe me ambientin në dhomat e zhveshjes. Për sa i përket Barcelonës, Bale nuk ka dyshim, Reali sipas tij ka një plan dhe mund të fitojë, por ndërkohë refuzon të ngrejë flamurin e bardhë edhe për sa i përket luftës për titullin në La Liga.

“Gjithcka është e mundur në futboll, jemi dhjetë pikë pas, por do të luftojmë deri në fund. Fitimi i La Ligas është dicka e mundur. Nëse fitojmë do të reduktojmë distancën në 7 pikë, dhe ne shkojmë për të fituar”.

Pasi u shpreh se në krahasim me sezonin e kaluar ku nuk shfaqi gjithë potencialin e tij për shkak të ambientimit tani ndihet më mirë dhe merr pjesë më shumë në lojë, Gareth Bale foli dhe për preferencën e tij për sa i përket pozicionimit në fushë.

“Të gjithë e dinë që më pëlqen të luaj në qendër dhe të lëviz, por po ashtu edhe në të djathtë ku mund të godas portën në diagonale. Gjtihsesi nuk e kam bezdi të luaj dhe në të majtë nëse është e nevojshme. Besoj se po rritem, po përmirësohem dhe jam në formë të mirë por kam ende shumë për të bërë “.

Pasi vlerësoi Johan Cruyff si një legjendë që e respekton gjithë bota, Bale shprehu optimizmin e tij për ndeshjen e së shtunës.

“Ne ecim ndeshje pas ndeshje dhe fitorja në El Claisco do të na japë besim. Ecim ndeshje pas ndeshje, kemi gjëra për të përmirësuar dhe duhet të luajmë gjithmonë e më mirë. Duhet të shënojmë atje, do të jetë një ndeshje e komplikuar pasi ata po luajnë shumë mirë, por kemi një plan loje dhe nnjë taktikë që do të ndjekim, dhe besoj se do të fitojmë nëse i bëjmë gjërat mirë”.

Në fund edhe celesi i suksesit për të fituar në El Clasico.

“Të mbrojmë dhe të sulmojmë si skuadër, ndoshta në të kaluarën nuk kemi që shumë të bashkuar, por tani ecim të gjithë në të njëjtin drejtim”.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.