Barcelona pa Mesin?! Sheikët mund të blejnë futbollistin e njohur

0
SHPËRNDAJE

Ndonëse Barcelona  dëshiron që Mesi të dal në pension brenda këtij ekipi, sërish mund të ketë surpriza për të ardhmen e futbollistit. Një shumë e majme parash mund të prish gjithë parashikimet.

Së fundmi një zyrtar i rëndësishëm në “Camp Nou” e ka përshkruar situatën aktuale të merkatos së futbollistëve si të çmendur dhe refuzoi që të jepte garanci se edhe ylli i Barcelonës, Lionel Mesi, do jetë i pashitshëm në të ardhmen. Sipas panorama/sport,  argjentinasi ka një klauzolë prishjeje kontrate prej 700 milionë eurosh dhe me financat që qarkullojnë sot në botën e futbollit, disa klube nuk do ta kishin problem ta paguanin, ka paralajmëruar drejtori i strategjisë financiare të katalanasve, Panço Shrëder.

Mesi rinovoi vetëm në muajin nëntor me klubin deri në vitin 2021 dhe në kontratën e re u përfshi edhe klauzola prej 700 milionë euro për të mbajtur larg edhe klube si PSG, e cila nuk e pati problem të paguante 222 milionë euro për Nejmarin në gusht.

“Ne kemi vendosur një klauzolë, për të cilën mendojmë se do të jetë e mjaftueshme për ta nxjerrë Mesin në pension te Barcelona”, tha Shrëder për “Sky Sports”. “Por edhe një vit më parë, ne mendonim se kishim një klauzolë të fortë për të mbajtur Nejmarin dhe vera e shkuar provoi të kundërtën.

“Duke parë nga e ardhmja unë mendoj se do të jetë e vështirë që ai të largohet, por nuk kam një top kristali dhe këto ditë gjërat kanë nisur të bëhen të çmendura”. Mesi po shijon një tjetër sezon të shkëlqyer me katalanasit dhe mbetet një nga kandidatët kryesorë për të fituar Këpucën e Artë në Europë, pasi ka shënuar 24 gola në La Liga dhe 32 në total në të gjitha kompeticionet.

Skuadra e tij është favorite për të fituar titullin në Spanjë, ndërsa janë në luftë edhe në dy kompeticionet e tjera, Ligën e Kampioneve dhe Kupën e Mbretit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU