Bolt rekord botëror në 200 metra

0
SHPËRNDAJE

imageAtletikë/ Gjysmëfinalet e 200 metra janë si një lojë shumë e tensionuar pokeri, por në finale është një emocion i gjatë 19 ” 55 sekonda. Bolt fitoi medaljen e numër 10 të botës duke lënë pas një herë Justin Gatlin i cili nga ana e tij dukej se ka ishte afruar me kampionin përsëri. Dhe, ndërsa ari në 100 metra ishte mbi qafën e Xhamajkanit për 1/100 ( 9″ 79″ në krahasim me 9″ 80″) të Gatlin , distancë të dyfishtë , Bolt vulos një 19″55 këtë sezon , një rekord botëror , duke lënë shumë prapa rivalin amerikan (19 “, 74) . Ky është titulli i katërt në të gjithë botën distancë pas Berlinit , Daegu dhe Moskë dhe që është shtuar me dy medalje ari olimpike që vuri qafën e tij në vitin 2008 dhe 2012. Kundërshtari më i madh i xhamajkanit duhet pra të kënaqet vetëm me argjendin, ndërsa bronzi i shkon Afrikës së Jugut dhe atletit Anaso Jobodwana që realizoi kohën 19 ” 87 .

S'KA KOMENTE

Comments are closed.