Botërori “Francë 1998” ka qenë i trukuar?

0
SHPËRNDAJE

Botërori “Francë 1998” shpesh herë është përfolur dhe dyshuar si i trukuar. Është hedhur idea se ekipi Kombëtarë i Francës, që mposhti në finale Brazilin me rezultatin 3-0, u favorizua që të fitonte këtë trofe pasi vendi po kalonte një krizë ekonomike. Pavarësisht viteve të kaluara akuzat e shumta kanë mbetur në kuadrin e fjalëve, por tashmë është një ish lojtar i Francës, madje edhe një nga autorët e golave të finale si Emannuel Petit.

Emanuel Petit duke festuar golin ndaj Brazilit sëbashku me Patrick Viera
Emanuel Petit duke festuar golin ndaj Brazilit sëbashku me Patrick Viera

Në një intervistë të dhënë për një media franceze, ishi sumuesi i “gjelave” ka sjellë sërish dyshimet nëse Kupa e Botës e vitit 1998 ka qenë vërtetë e trukuar po jo: “Për shumë kohë e kam pyetur veten nëse e kemi fituar vërtetë botërorin 1998. Kjo është pyetje të cilës i’a bëj vetes edhe sot. A ka qenë i fiksuar? Këtë nuk e di, por ne kemi dhënë gjithçka në fushë në atë ndeshje”, kanë qenë fjalët e E

S'KA KOMENTE

Comments are closed.