Bunjaki, cironka që kërkon të trazojë “Oqeanin Kuqezi”

1
SHPËRNDAJE

bunjakiThonë se një trajner rrugën e  suksesit e zgjedh dhe arrin brenda fushës! Por në ditët e sotme, ku njerëzit duken cdo second të jetës në luftë për mbijetesë, ka edhe nga ata trajnerë që e kërkojnë famën dhe lavdinë jashtë fushës së blertë.

Pa u zgjatur, i tillë na duket edhe trajneri i Kosovës, Albert Bunjaki, të cilit Shqiptaria ende s’ja njeh historinë futbollistike, madje as emrin s’ja dinë të gjithë. Mirëpo ky “trajner” ende në provë, ka zgjedhur të bëhet i famshëm me anë të deklaratave anti-Shqipëri.

Pa asnjë pikë dyshimi Bunjaki quhet nxitës i urretjes midis dy kombeve që në të vërtetë duhet të jenë një, por pikërisht mendjemadhësia dhe egoja e tepruar e disa njerëzve si Bunjaki e jo vetëm, nuk e  lejon.

Bunjaki sulmon De Biazin, por harron se ky i fundit qendron shumë shkallë më lartë në botën e futbollit. Bunjaki në vend të mësojë dicka nga italo-shqiptari, e sheh atë si rival në iluzionin optik të tij të gabuar.

Nëse De Biazi ka drejtuar në Sërinë A dhe ka prekur edhe një ëndërr të madhe me Shqipërinë, Bunjaki është ende në gërmën A të alfabetit të futbollit dhe rruga që ka nisur, strategjia dhe arroganca e tij, padyshim që s’do ta cojnë larg.

Gjashtë golat ndaj Kroacisë nuk janë fundi i Botës, por thjesht një tregues i qartë se kombëtarja e Kosovës (kështu na duhet ta quajmë tani e mbrapa pasi kështu duket edhe vullneti i shqiptarëve të Kosovës) është në hapat e para të saj dhe më shumë duhet të merret me vetveten se sa me kombëtaret e tjera.

Lojtarët shqiptarë të Kosovës, De Biazi i ka grumbulluar më parë se përfaqësuesja e Kosovës, të marrin të drejtën nga FIFA dhe UEFA. Ndaj dhe s’i është vjedhur asgjë trajnerit të madh të përfaqësueses së Kosovës.

Përkundrazi, përderisa sa ata kanë zgjedhur me vullnet të lirë të luajnë për ngjyrat kuqezi, është Bunjaki që po kërkon t’ia vjedhë Shqipërisë këta lojtarë.

Këtu është edhe defekt i karakterit të lojtarëve, por ky nuk është momenti për të gjykuar dicka të tillë. Sic edhe nuk është moment për të gjykuar marëdhëniet e mira midis dy presidentëve të federatave respektive të futbollit, të cilët shumë mirë mund të vendosin një rregull midis njëri-tjetrit padashur ndërhyrjen e FIFA-s apo UEFA-s.

Sllogani i famshëm: JEMI NJE, tashmë ka marrë një tjetër kuptim, pasi shqiptaria është përcarë dashje pa dashje nga disa njerëz që ushqejnë një frymë të tillë dhe Bunjaki është njëri prej tyre, i cili shfrytëzon pozicionin e tij për të lëshuar esenca anti-shqiptare!

Ku po shkon kështu Bunjak, cili je ti që të lëshosh një frymë të tillë? Do të ishte mirë që edhe eprorët e tu të të tërhiqnin vëmendjen, e nese nuk e bëjnë dicka të tillë, në një të ardhme shumë të shpejtë, atëherë kuptohet qartë se po të përdorin ty për të kapur gështenjat në prush që duart e shefave të mos digjen…

Qëllimi i këtij shkrimi nuk është për të sulmuar vëllezërit kosovarë, por për t’i tërhequr vëmendjen Bunjakit dhe bunjakëve të tjerë se Shqiptaria është vetëm NJË dhe kur nuk e përcau dot as turku, as serbi dhe as popuj të tjerë dashakeqës ndaj historisë sonë, padyshim Bunjaki është një cironkë në Oqeanin Kuqezi për të arritur të trazojë ujërat e tij.

 

1 KOMENT

Comments are closed.