Bushi: Gjithsesi jam i kënaqur edhe me një pikë

0
SHPËRNDAJE

Trajneri i shpresave Alban Bushi flete para mediave

Bushi: Përgjithësisht ishte një ndeshje e barabartë, pavarësisht se ne ishim disi më mirë se kundërshtari në qarkullimin e topit. E dinim që kishim të bënim me një kundërshtar shumë të fortë, që rrinte shumë në mbrojtje. E kishim të vështirë t’i cacnim nga mesi dhe menduam të dilnim nga krahët në pjesën e parë, por patëm sërish të vështirë. Mendoj se në pjesën e dytë funksionoi më mirë loja dhe krijuam ato rastet për shënim. Gjithsesi jam i kënaqur edhe me pikën, sepse jemi një ekip që jemi ribërë, pasi çdo muaj kemi mungesa, nga ndeshja në ndeshje kemi mungesa. Nga ndeshja e parë në Islandë katër lojtarë nuk luanin Durmishaj i dëmtuar, Ndoj që ishte në ekipin Kombëtar A, Doka për arsye taktike, apo Laçi që vinte nga një dëmtim.

Alban Bushi , Jona Dervishi

Mungesa e Durmishajt u ndje, fjalë të mira nga Bushi ka edhe për Selmanin

Bushi: Mendoj se sulmuesi Mustafa e bëri mirë detyrën e tij, por duhet të kujtojmë se është vetëm datëlindja ’98 dhe është premtues për sezonin tjetër, ashtu si pjesa më e madhe e ekipit. Luanim me një kundërshtar me lojtarë të datëlindjes ’96, që janë shumë të fizikshëm dhe ishte e vështirë t’i çash. Portieri Selmani ishte shumë i rëndësishëm për ne, ka qenë gjithmonë shumë i rëndësishëm, por gjithsesi e gjithë skuadra funksionoi shumë mirë. Të paktën luftojnë shumë mirë, japin maksimumin dhe kjo është e rëndësishme. Nuk ka probleme nëse bëjnë gabime teknike, është normale. Janë të vegjël dhe do mësojnë. Disa prej tyre mund të luajnë në të ardhmen në ekipin e parë.

Bushi foli dhe për ndeshjen e radhës:

 Bushi: Ne kërkonim fitoren, pavarësisht se ishte një ekip i fortë, që kishte mundur Sllovakinë para disa ditësh. Janë favoritë për vendet e para së bashku me Sllovakinë dhe Spanjën, por ne i morëm katër pikë dhe jam i kënaqur për këtë dhe për lojën. Kur ke një ekip që luan mirë, vendoset mirë, edhe nëse nuk fiton kjo të kënaq. Irlanda e Veriut? Duhet të fitojmë, nuk janë si Islanda, por janë ekip i fortë, shtatlartë.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.