Çevoli rilind Teutën, Bangal dhe Çyrbja realizojnë fitoren e parë

0
SHPËRNDAJE

14696976_984350831694585_959107641_nTeuta ka arritur të mposhtë Luftëtarin me rezultatin 2-0 në “Niko Dovana”. Djemtë e Çevolit realizuan dy herë me anë të sulmuesit Bangal dhe mesfushorit Çyrbja.

Trajneri italian duket se e ka rilindur ekipin durrsak dhe tashmë pritet të jetë një “kockë e fortë” për ekipet e Kategorisë Superiore. Luftëtari dominoi në minutat e para të sfidës, djemtë e detit u treguan cinikë dhe në aksionin e parë të rrezikshëm goditen me anë të Bangal.

Ndeshja fillon me shpejtësi, pasi Teuta dhe Luftëtari fitojnë secila shpejt nga një goditje nga këndi, por pa rezultuar në rrezikshmëri për portat kundërshtare. Në të 3-tën, Bregu shpërdoron një mundësi të artë shënimi, pasi kalon edhe Moçkën. Ai nis topin drejt rrjetës por Shkalla shpëton portën me një ndërhyrje vendimtare duke larguar sferën para se të kalonte vijën fatale.

Në të 4-tën, Tjetër mundësi e mirë për Luftëtarin. Një gjuajtje e Bregut në hyrje të zonës këtë radhë ndalet nga traversa dhe përfundon jashtë.

Ritmi i ndeshjes bie disi me dy skuadrat që tregohen më të kujdesshme. Në të 14-tën, top perfekt pas shpinës së mbrojtjes së Teutës i Abazajt për Reginaldo i cili del i vetëm para Moçkës. Portieri bën mrekullinë duke larguar topin nga këmbët e sulmuesit, duke shpëtuar portën e tij.

Në të 18-tën, Teuta mundohet të kundërpërgjigjet me kundërzbritjet e shpejta të Maganit në krahun e djathtë, por në dy raste sulmuesi nuk arrin të gjejë momentin e duhur të tentojë portën.

Në të 23-tën, Teuta shënon golin e avantazhit në momentin e parë që krijojnë një aksion të rrjedhshëm. Pas një harkimi nga e djathta, topi përfundon te Bangal i cili dërgon me kokë topin në rrjetën e Mirakës, 1-0.

Ritmi i skuadrës së Luftëtarit bie, kur dukej se kishte plotësisht nën kontroll lojën. Në të 30-tën, aksion nga e djathta i Gripshit i cili kalon topin mbi Mirakën, por traversa i mohon gëzimin e golit.

Pak nga pak, zgjohet Luftëtari, i cili kontrollon mbajtjen e topit, por e ka të vështirë të gjuajë drejt portës kundërshtare. Në të 37-tën, Mersini rrezikon autogolin pas një pasimi në zonë nga e majta. Mbrojtësi përpiqet ta largojë topin por e dërgon drejt portës së Luftëtarit. Për fat të tij, Miraka është i vëmendshëm dhe kontrollon sferën.

Në fundin e pjesës së parë, ka ndërprerje të shumta dhe fraksioni i parë mbyllet këtu. Pjesa e dytë fillon me një zëvendësim te Teuta, pasi Musta zë vendin e Gripshit në fushën e lojës.

Në të 47-tën, goditje dënimi e rrezikshme e Bregut, por mbrojtja durrsake largon topin nga zona. Në të 53-tën, një problem fizik për Borshin, i cili bëhet gati t’i lërë fushën e lojës Rashicës. Një ndërrim i detyruar për durrsakët.

Në të 60-tën, Hila shpërdoron një pasim të artë të Bangal, duke mos arritur të gjuajë drejt portës së Luftëtarit, por gjithsesi fiton një goditje nga këndi. Gjirokastritët arrijnë të largojë rrezikun pas kësaj këndoreje.

Në të 62-tën, Musta provon të shënojë me një gjuajtje nga jashtë zonës, por Miraka është në pozicion dhe kontrollon me qetësi situatën. Pas 60 sekondash, kundërsulm i shpejtë i Teutës në krahun e djathtë, me Rashicën që dërgon topin në qendër për Hilën, por futbollisti i durrsakëve shtyn topin më shumë se sa duhet dhe sfera përfundon jashtë.

Situata zhvendoset në gjysmëfushën tjetër ku një harkim nga e djathta nuk shfrytëzohet nga Reginaldo, i cili me kokë dërgon topin jashtë kuadratit edhe pse në një pozicion shumë të favorshëm. Në të 68-tën, tjetër mrekulli e Moçkës, i cili grushton një goditje të Abazajt nga distancë e afërt, pasi ky i fundit kishte depërtuar në zonë me një sllallom mes mbrojtjes durrsake.

Milinkoviç lëviz në sulm, ku Faye aktivizohet në vend të Reginaldo. Në të 80-tën, Magani nuk përfiton nga një kundërsulm i shpejtë, pasi e shtyn topin shumë përpara duke i dhënë mundësinë Mirakës të kontrollojë sferën.

Në lojë futet edhe mesfushorin Çyrbja. Vetëm dy minuta iu deshën në fushën e lojës Arbër Çyrbes për të gjetur golin. Futbollisti finalizoi një kundërsulm të shpejtë nga Hila i cili i rrëmbeu topin mbrojtjes kundërshtare, 2-0.

Në të 90-tën, Mersini provon të rihapë ndeshjen me një gjuajtje nga jashtë zonës por ajo është shumë e lehtë dhe Moçka kontrollon pa problem. Ndeshja mbyllet këtu dhe nuk ka më histori.

Teuta duket se ka rilindur me trajnerin e ri italian, Çevoli. Ndërsa, Luftëtari edhe pse u mundua deri në fund të shënonte të paktën një gol, por goli nuk erdhi.

Kjo ishte fitorja e parë për Teutën në këtë sezon, duke i mundësuar durrsakëve t’i bashkohen Korabit dhe Flamurtarit në kuotën e 5 pikëve në klasifikim pas 7 javëve të para, kurse Luftëtari mbetet në vendin e 6-të, me 7 pikë. Javën e ardhshme, Teuta luan në Shkodër me Vllazninë, ndërsa Luftëtari pret Tiranën. /minuta90.com/

Teuta-Luftëtari 2-0

Golat: Bangal 23’, Çyrbja 83’

Teuta: Moçka, Shehi, E. Hoxha, Shkalla, Borshi (Rashica 53’), Gripshi (Musta 46’), Hila, Hodo, Kotobelli, Magani, Bangal (Çyrbja 81’) (në dispozicion: Rizvani, Dita, Çmajçanin, Ribaj) Tr: Roberto Çevoli

Luftëtari: Miraka, Rapa, Boyom, Beqiri, Mersini, Liçaj (Zogaj 88’), Aleksi, Dany, Bregu (Brahimaj 88’), Abazaj, Reginaldo (Faye 76’) (në dispozicion: Ruçi, Shehu, Lluka, Montero) Tr: Mladen Milinkoviç

Gjyqtarë: Laver Alla, Gerald Qiriçi, Devis Koreshi, Skerdi Greca

Kartonë të verdhë: Shkalla 54’, Rashica 55’, Magani 72’/ Liçaj 59’, Abazaj 74’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.