Collina i shqetësuar për përdorimin e teknologjisë në futboll

0
SHPËRNDAJE

Pierluigi Collina

Ish arbitri legjendar thotë se ai do ta kishte të vështirë për të qenë sot sërish arbiter për shkak të përdorimit të video-asistentit dhe gjithashtu mendon se rregullat e tanishme në lidhje me pozicionet jashtë loje kanë nevojë për riorganizim.

Ish arbitri që ka qenë në ndeshjen finale të Kupës se Botës Pierluigi Collina pranon se ai do të kishte dështuar duke punuar së bashku me një video-asistent , pasi një vendimi në gjyq për të përdorur “replays” në ndeshjet e futbollit.

Presidenti i FIFA Gianni Infantino njoftoi të shtunën se Bordi International Association Football (IFAB) ka miratuar testet para zbatimit me eksperimentet e drejtpërdrejta për sezonin 2017-18.

Takimi IFAB në Uells vendosi heqjen e ‘dënit të trefishtë ” të lojtarëve të cilët shkaktojnë penallti ,marrin karton të kuq e pezullohen për ndeshjen tjeter.

“Nëse do të isha një arbitër sot, unë do të isha I irrituar nëse do të më gjykonin në bazë të imazheve që nuk kanë qasje, nuk janë të mijat dhe nuk kanë të bëjnë me aftësitë e mia”, deklaro Collina për La Gazzetta dello Sport.

“Infantino tha se ne duhet të jemi të hapur për zhvillimin e futbollit dhe unë jam dakord. Tani ne do të shohim, ne do ta studiojmë dhe pastaj të vendosim nëse  ajo mund të aplikohet në një situatë ndeshjeje.

“Objektivi është që të respektohet rrjedhshmëria e lojës. Në Regbi me teknologjinë e realizuar ka prishur punë dhe I ka cuar një hap prapa”.

Collina shtoi dhe në lidhje me ndryshimet e  tjera të rregullave: “Mbi të gjitha unë jam i kënaqur me heqjen e” dënimit të trefishtë” karton të kuq dhe dënim për ndalimin e një ndeshje tjetër.

“Ne kemi nevojë për të rindërtuar rregullat e pozicionit jashtë loje, teksa sot puna e asistentëve është në kufijtë e asaj. Duke krahasuar këmbë me kokën, në pozicione të ndryshme me disa centimetra, është pothuajse e pamundur.”

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.