Dënimi i Skenderbeut/ Penalizmin edhe Partizani e Tirana

0
SHPËRNDAJE

Karebeci Tirana-PartizaniRrezimi i i pretendimit te skuadres se Skenderbeut nga gjykata e arbitrazhit sportiv te Lozanes (CAS) eshte nje goditje e rende jo vetem per imazhin e futbollit shqiptare dhe te kampioneve te Skenderbeut por edhe nje dem financiar i dyanshem.

Nderkohe qe Skenderbeu humbet te drejtat e luajtjes ne Champions League me kete menyre per te shkuar drejt nje “rruge pa dalje”, ka penalizuar edhe akuadrat e tjera qe renditeshin pas saj ne kampionatin e fundit. Keshtu Partizani do te kishte mundesine qe te luante ne Champions League nese gjithcka do te ishte zgjidhur ne shkallen e pare te drejtesise sportive te UEFA-s.

Te kuqt kryeqytetas jo vetem qe e humben kete shans sportiv, por humben dhe rreth 200.000 mije euro qe do te merrnin me teper nese do te luanin ne Champions League dhe jo Europa League ku luajne tani. Gjithashtu zgjidhja e mepareshme e kesaj ceshtje i hoqi mundesine edhe Tiranes qe te merrte pjese ne kupat e europes, shans qe do t’i “dhurohej” bardhebluve nga kampionet korcare qe ne fakt u konsideruan fajtore per akuzat e UEFA-s dhe bashke me veten dogjen nje mundesi perfaqesimi dhe financiare per te pakten dy skuadra te tjera. Nje dem i dyfishte i imazhit te futbollit shqiptar./citynews

S'KA KOMENTE

Comments are closed.