Dënohet Pistorius

0
SHPËRNDAJE

756424-1c7f456e-b034-11e3-bbbe-18ebc4e71679
Pistorius me viktimen

Ka ngjallur zemërim dënimi i saposhpallur i atletit afrikano-jugor, Oscar Pistorius, i cili u dënua dje me 6 vite burg për vrasjen e të dashurës me të cilën bashkëjetonte. Pistorius, i cili u shpall edhe kampion olimpik megjithëse e ka njërën këmbë prostetike, vrau Reeva Steenkamp tre vite më parë dhe u justifikua se mendoi se në shtëpi i kishte hyrë dikush i huaj.

Pistorius u gjend fajtor dhe pritej të dënohej deri në 15 vite sic e parashikon edhe ligji por gjykatësja e dënoi me 6 vite duke thënë se ky është një rast individual dhe pavarësisht kërkesës së gjerë për një dënim më të rëndë, vendimet e drejtësisë nuk marrin ndikime emocionale.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.