Dhjetë treshet sulmuese “më shkatërruese” në botë ndër vite

0
SHPËRNDAJE

10- Beckham, Scholes, Giggs (Manchester United)

10

Treshja ishte një produkt i shkollës së 92 të Manchester United. E kemi fjalën për Beckham , Scholes dhe Giggs të cilët kanë mbetur si pjesë përbërëse e Manchester United. Pozicionet e tyre ishin mjaft të rëndësishme dhe si hallkat e një zinxhiri që nuk bënin pa njëri tjetrin, por në veçanti Beckham I cili ishte vetë një lojtar shumë i talentuar dhe është i njohur veçanërisht për, goditjet e lira dhe natyrisht që perfundonin në gola. Treshja, dikur ishin më të mirët në kohën e tyre, dhe të vijnë në vendin e 10 në numërimin tonë.


9-  Schweinsteiger, Muller,  Klose

9

Vjen në vendin e nëntë në numërimin tonë treshja që e bëri Gjermaninë të fitojë Kupën e Botës pas një kohe kaq të gjatë.  Ne me doemos kemi përfshirë Schweinsteiger në këtë treshe, si dhe, për shkak se ai ishte i vetmi i cili kalon nga mbrojtja në sulm. Muller I cili ka shkëlqyer duke realizuar mjaft gola në Kupën e Botës (2010, 2014) dhe Klose është golashënuesi më I mirë në turneun e Kupës së Botës!


8- Messi, Neymar, Suarez

8

Nëse ka ndonjë treshe sulmuese që duhet të kemi frikë tani, është trekëndëshi MSN , më shkatërruesi, I cili çan dhe mbrojtjen më të organizuar në botë. Ajo që e bën të veçantë këtë treshe të Barcelonës është fakti se ato janë po aq të mirë dhe shkatërrues edhe nëse nuk janë të tre bashkë në fushën e lojës. Ata nuk janë të varur nga njëri-tjetri, e cila u provua kur Messi u lëndua dhe Neymar – Suarez vazhdonin të çarmatosnin mbrojtjet më të mira.


7- Jairzinho, Tostao, Pele

7--

Dhe kemi sjellë për ju treshen legjendare të sulmit që përfundimisht çoi Brazilin të fitojë Kupën e Botës. E kemi fjalen për treshen legjendare braziliane Pe-To-Ja. Kjo trio krijoi një shfaqje të mahnitshme për tifozët e Brazilit dhe ishte kthyer në një makth për kundërshtarin e tyre. Pele ka gëzuar edhe rolin e sulmuesit mesfushor.


 

6- Bale, Benzema, Ronaldo (CF Real Madrid)

6

Kur Real Madrid vendosi për të blerë Gareth Bale, ishte pothuajse sikur Madrid dëshironte të ndertonte këtë treshe. Ronaldo është i aftë të shënojë nga çdo pjesë e trupit të tij dhe madje edhe kur ai nuk është në kërkim të golit. Benzema ka aftësinë e çuditshme për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur dhe Bale është lidhësi perfekt I tyre. Kjo treshe e njohur ndryshe dhe si BBC nuk ndalet para asgjëje dhe kanë një lloj marëdhënie varësie thuajse.


 

5- Wayne Rooney, Cristiano Ronaldo & Carlos Tevez    (Manchester United FC) 

5-1

Të gjithë do të mund të kujtoni treshen që e bëri Manchester United të fitonte Ligën e Kampionëve. Sir Alex duhet të pranojë se si kjo treshe s’do të mund të krijohet asnjëherë më. Rooney vepronte si organizator dhe plotësues, Tevez kujdesej që ky shans në sulm të bëhej I pandalshëm dhe Ronaldo nëpërmjet hapësirave të krijuara nga dyshja fantastike e kthente ëndrrën në realitet.


 

4- Eto’o, Henry, Messi (FC Barcelona) 

5

Edhe pse kjo trio nuk ishte treshja më e suksesshme në botë, ata ishin pa dyshim një nga më “vdekjeprurëset”. Eto’o e bënte mbrojtjen të qante, Henry I bënte ata të ndjehen të turpëruar dhe Messi I bënte të gjithë mbrojtjet të dukeshin të lodhur para tij. Ndoshta kjo trio gjithmonë do të mbetet pronë e dashur e Pep. Klubi I tyre Barcelona ka shënuar gola më shumë se Real Madrid në atë sezon.


3- Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho

4

Kjo trio është ndoshta një nga treshet më të mira të Brazilit në kohët moderne. Treshja krijonte kërdi sa herë që merte topin dhe me madhështinë, talentin dhe mirëkuptimin, këta tre lojtarë kanë udhëhequr Brazilin për të mposhtur disa nga ekipet më të mira në botë, dhe përfundimisht të fitojë Kupën e Botës.


2- George Best, Dennis Law, Sir Bobby Charlton                ( Manchester United)

3

Dhe ne ju prezantojmë me treshen më të mirë të futbollit në botë – Trinia e Bashkuar. George Best, Ligji Dennis dhe Sir Bobby Charlton formojnë Trininë e Shenjtë të futbollit anglez të Manchester United. Gjatë viteve 1960, e gjithë treshja do të quhet fituese e Topit të Artë, kur Ligji fitoi çmimin në vitin 1964, Charlton në vitin 1966 dhe Charlaton në vitin 1968. Treshja shënoi më shumë se 660 gola në rreth 1300 ndeshje. Treshja ndihmoi Manchester United për t’u bërë klubi i parë anglez që ka fituar Kupën Evropiane në vitin 1968. Statuja e treshes është ngritur në Old Trafford në vitin 2008.


1- Lionel Messi, Xavi, Andres Iniesta (FC Barcelona)

2

Ne ju prezantojmë me fituesin e treshes sulmuese më të mirë në botë. E njohur ndryshe me nofkën MAX Lionel Messi, Xavi dhe Andres Iniesta kanë ngritur autoritetin e Barcelonës për shumë kohë sa kanë qenë bashkë me Pep Gardiolen. Ato kanë qenë një treshe e pandalshme sulmuese që iu kthye në makth skuadrave si: Manchester United, Real Madrid, Juventus dhe ekipet e tjera e kanë pasur të pamundur ti bënin ballë atyre nëpërmjet mbrotjes. Messi padyshim që është kryesori e Iniesta dhe Xavi kanë rregulluar pjesën që Messi nuk arrinte dot. Ajo që vlerësohet shumë në këtë treshe është fryma e bashkëpunimit në fushë dhe pozicionet që ato mereshin vesh me njëri tjetrin.

 

 

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.