E mbyllim keq

0
SHPËRNDAJE

u21_modulU luajt sot edhe ndeshja e fundit e fazës së grupeve së Kombëtarës së 21-vjeçarëve. Kuqezinjtë u mundën me rezultatin e thellë 4-0 nga Izraeli.

Djemtë e drejtuar nga trajneri Redi Jupi vinin në këtë ndeshje me disa risi në formacion siç ishin Vecaj, apo edhe Hoxha e Bardhi. Loja nis e shpejtë, ku që në të 4-tën, është Serdal për Izraelin që rrezikon, por goditja e tij shkon jashtë.

Në të 12-tën, vjen aksioni i parë i rrezikshëm për lojtarët tanë. Eshtë mesfushori Uendi Vecaj nga e djathta që godet, por pret portieri vendas.

Pas 60 sekondash, Gozlan mund të kishte kaluar izraelitët në avantazh, por edhe fati, edhe Teqja bëjnë që rrjeta të mbetet e paprekur. Atë që së bëri në këtë rast, sulmuesi e bën në të 18-tën, duke kaluar Izraelin në avantazh.

Sulmuesi Gozlan është lojtari më i rrezikshëm tek Izraeli dhe dy herë radhazi rrezikon portën e Teqjës, por gol nuk ka. Uzuni dhe Fili tentojnë dy herë me një goditje njëra pas tjetrës, në minutën e 29-të, por portieri Elkaslasy pret mjaft mirë.

Edhe Altman shndërrohet në një protagonist për Izraelin, ku tenton me disa goditje, përkatësisht në minutat 31′, 38′ dhe 40′, por goli vjen vetëm në të 43-tën. Mesfushori Altman, pas një goditjeje të bukur la të shtangur portierin e shpresave, duke mos i dhënë asnjë mundësi që të presë.

Pjesa e parë mbyllet këtu, ndërsa e dyta nis me dy lëvizje tek Shqipëria. Trajneri Jupi freskon sulmin dhe mbrojtjen, ku dalin nga loja Vecaj dhe Kariqi, ndërsa vendin e tyre e marrin Hoxha dhe Mihaj.

Sapo nis e dyta, Gozlan tenton me një goditje të bukur, por Teqja pret mirë. Në të 52-tën, Lavi ka një mundësi të artë, por topi përfundon jashtë.

Kuqezinjtë lënë hapësira në mbrojtje dhe Biton do të trefishonte shifrat në të 55-tën. Djemtë tanë nuk mbeten prapa, dhe është mesfushori Realdo Fili që vendos në provë serioze portierin Elkasalasy, por pret ky i fundit.

Pas 60 sekondash, përsëri Gozlan merr një top falë një kundërsulmi, por nuk tregohet i saktë përpara portës. Gozlan dhe Ohana kërcënojnë portierin Aldo Teqja, por goli nuk vjen.

Ndërsa për ne, Hoxhallari, Uzuni, Laçi dhe Hoxha mundohet të ngacmojnë portën e Izraelit, por përpjekjet janë të kota. Në të 70-tën, Hugi realizon edhe golin e katërt dhe praktikisht ndeshja mbyllet këtu.

Shqipëria, edhe pse me disa lojtarë me mjaft të ardhme, i mungon loja në grup, ndërsa Jupi duhet të tërheqë pas Kombëtares, edhe lojtarë të tjerë, pse jo edhe lojtarë nga Kampionati Shqiptar, ku ka shumë lojtarë cilësorë. /minuta90.com/

Izrael-Shqipëri 4-0

Golat: Gozlan 18’, Altman 43’, Biton 55’, Hugi 70’

Izraeli: Elkaslasy, Gozlan, Keltjens, Serdal, Habshi (Glodberg 84’), Biton, Peretz, Ohana, Lavi (Hugi 65’), Altman, Davidov (Pakuschenko 77’) (në dispozicion: Glazer, Plakuschenko, Sagas, Barshazki, David) Tr: Marco Balbul

Shqipëria: Teqja, Gurishta, Lulaj, Kariqi (Mihaj 46’), Hoxhallari, Vecaj (Hoxha 46’), Laçi, Ramadani, Fili (Bardhi 83’), Bare, Uzuni (në dispozicion: Hasanbelli, Toli, Sahiti, Durmishaj) Tr: Redi Jupi

Gjyqtarë: Arnold Hunter, Gareth Eakin, Stephen Bell, Ian MacNabb

Kartonë të verdhë: Hoxhallari 39’, Ramadani 67’, Bare 79’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.