Euro 2016/ UEFA vendos për ndëshkimin ndaj Kroacisë dhe Turqisë

0
SHPËRNDAJE

4183641a83df214a793adb2547bf4b2cNëse për Rusinë ështe dhene vendimi qe do te perjashtohet nga turneu i Euro 2016 nese ndodh incident tjeter nga tifozet e saj, UEFA ka hapur ceshtjet disiplinore ndaj Kroacise si dhe Turqise per dhune, hedhje sendesh ne fushe, e deri edhe kore raciste.

Koret raciste dhe shpalosje e flamujve fashiste nga tifozet kroate jane raportuar nga FARE Network ne ndeshjen Ceki-Kroaci, vegel qe ndihmon UEFA-n ne raportimin e shkeljeve te renda te lojes se ndershme (fair-play). Kroacise i eshte hequr nje pike ne eliminatore.

166f902f1ec62a366f8663ac1ee4ab08Ne humbjen e Turqise ndaj Spanjes ka pasur fishekzjarre nga tifozet turq qe jane hedhur ne fushe menjehere pas perfundimit te takimit. Turqit humben 0-3 duke ulur shanset per kualifikim. Pervec fishekzjarreve ka pasur edhe tifoze turq qe kane hyre ne fushen e lojes.

Te dyja ekipet, si Kroacia edhe Turqia ballafaqohen me masa te renda qe mund et shkojne deri edhe ne zbritje pikesh apo ne rastin me ekstrem ne perjashtim nga turneu. Per kete UEFA do te jape vendimin diten e hene me 20 qershor.

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.