Fakte interesante rreth ndeshjes Lokomotiv Moscow-Skënderbeu

0
SHPËRNDAJE

Statistika dha fakte reth ndeshjes se dyte te vlefshme per UEFA Europa League, FC Lokomotiv-K.F Skenderbeu. Lokomotiva e Moskes ka fituar ndeshjen e pare ndaj Sporting Lisbones me rezultatin 3-1 , ndersa Skenderbeu ka humbur ndeshjen e pare ne grupe ndaj Beshiktash me rezultatin e ngushte 1-0.
image
Ndeshje midis dy vendeve.
Skenderbeu dhe Lokomotiva ndeshen per here te pare midis tyre.
Ne vitin e larget 1978-79 Vllaznia dhe Dinamo e Moskes do te duhej te ndesheshin bashke per Kupen UEFA por klubi shkodran nuk e lejua nga pushteti komunist te ndeshjej me homologet Rus per shkak te tensioneve politike midis Shqiperise dhe Bashkimit Sovjetik.Dinamo e Moskes e fitoi ndeshjen ne tavoline.

Forma e treguar ne kompeticionet europiane.
Lokomotiva e Moskeska humbur ndeshjen e fundit ne Shtepi te vlefshme per play-off te UEFA Europa League ndaj Apollon Limasol me rezultatin 4-1 ne sezonin 2014-15.
Skenderbeu ka fituar vetem nje ndeshje ne trasferte, ndaj Milsamit me rezultatin 2-0.Qe prej vitin 2011-12 kur debutoi ne kompeticionet Europiane, Skenderbeu numeron 1 fitore, 2 barazime dhe 6 humbje ne ndeshjet ne trasferte.
Skenderbeu eshte ekipi i pare Shqiptar qe merr pjese ne grupet e kompeticioneve europiane ndersa Lokomotiva e Moskes ka qene e suksesshme ne 2 nga 3 paraqitjet e fundit ne kompeticionet europiane.
image
Largesia midis Korces dhe Moskes eshte 2100 km.
Taras Mikhalik, mbrojtesi Ukrainas i Lokomotives mund te beje paraqitjen e 50 ne kompeticionet europiane nqs aktivizohet ne kete ndeshje.
Skenderbeu eshte nje nder 10 ekipet kampione ne shteten perkatese qe merr pjese ne Europa League sebashku me , Qarabağ FK (Azerbaijan), APOEL FC (Cyprus), FC Viktoria Plzeň (Czech Republic), FC Midtjylland (Denmark), KKS Lech Poznań (Poland), FK Partizan (Serbia), Celtic FC (Scotland), Molde FK (Norway) and FC Basel 1893 (Switzerland).

Igor Cherevchenko, trajneri i Lokomotives ka fituar 4 kupa te Rusise si lojtar me Lokomotives dhe nje si trajner sezonin e shkuar duke u bere i pari njeri qe fiton kupen e Rusise si lojtar dhe trajner.Ai eshte pjese e stafit qe prej vitit 2008.
Mirel Josa, trajneri i Skenderbeut qe prej vitit 2012 numeron 27 paraqitje me ekipin kombetar te Shqiperise dhe ka luajtur shumicen e karrieres se tij si lojtar tek Tirana perpara se te vazhdonte ne Greqi.Ai ka fituar nje titull kampion me Tiranen si trajner perpara se te emerohej trajner i Skenderbeut duke drejtuar ekipin e tij drejt historise ne 3 vitet e fundit.

Pergatitur nga, www.uefa.com

S'KA KOMENTE

Comments are closed.