FIFA i kushton vëmëndje Shqipërise. Interviston De Biasin

0
SHPËRNDAJE

Asnjë nuk dëshirë në mesin e tifozëve të futbollit shqiptar të shikojnë prapa në atë natë fatale të martën në mbrëmjen e shtatorit të vitit 2011, kur ekipi Kombëtar humbi 2-1 në Luksemburg, fakti është se zhgënjimi i ndjerë në prag të atij humbjes ka qenë e vështirë për t’u harruar.

Kjo gjë erdhi në eliminatoret për UEFA EURO 2012, një fushatë që ka shënuar një tjetër pikë të ulët për Shqiponjat (“The Eagles”), të cilët e përfunduan një vend larg kreut në pjesën e poshtme të grupit të tyre, dhe në mëshirë të fatit të dy të vendeve të para në grup, Franca dhe Bosnje Hercegovina, për të mos përmendur Rumaninë dhe Bjellorusinë.
image
Shqiptarët tani nuk shohin askund por vetëm përpara këto ditë. Edhe pse e tashmja dhe e ardhmja kurrë nuk kanë qënë ndritshme për ekipin Kombëtar, trajneri Gianni De Biasi është i ndërgjegjshëm për rreziqet që vijnë me sukses.

“Ne jemi në një pozicion fantastik tani,” tha italiani 59-vjeçari për FIFA.com. “Ne jemi shumë krenarë dhe tejet e lumtur. Por situata që ne kemi vënë veten në gjithashtu do të thotë se ne duhet të përballojmë edhe sfidat më të vështira.”

Historia në bërjen e ekipit?
Italiani mori tre muaj pas asaj humbjes në Luksemburg dhe që atëherë ka kryer një ndryshim në fatet shqiptare. Kthesa, e cili për vetëm pak kohë e ngjiti ekipin ballkanik në vendin më të lartë në renditje të të gjitha kohërave, pikërisht në vendin e 22 në Botë FIFA / Coca-Cola Ranking, ka qenë aq mbresëlënëse se 2.8 milion banorët e saj fërkuan sytë e tyre me mosbesim.

Duke nënvizuar më tej përmirësimin e papritur të Shqipërisë është fakti se Franca dhe Bosnja e Hercegovina, dy skuadra të cilat e kishin përfunduar deri tani mbi ta në renditje për Euro 2012 kualifikueset, tani ndjekin gjurmët e tyre në renditje.
image
Puna e De Biasit kanë qenë në formë mbresëlënëse për të thënë super, pas fitores ndaj Francës në ndeshjen miqësore në Elbasan me rezultatin 1-0 ka shkaktuar një valë mbarëkombëtar euforie. Shqiptarët janë edhe duke shkuar mirë në Grupin I të kualifikuesve për EURO 2016 ku ata qëndrojnë në vendin e dytë, pas tre fitoreve dhe një barazim në katër ndeshjet e tyre deri më sot.

Këto fitore të kanë edhe një rezultat “shok” në atë fitore 1-0 përballë favoritëve të grupit, Portugalisë, një rezultat që ata e ruajtën duke marrë edhe një barazim me Danimarkën 1-1. Këto ngjarje tregojnë, se “perla” e Ballkanit meriton plotësisht që të jenë në vendin e 14 të renditjes së këtij muaji në UEFA.

Ushqim për të menduar
Shqipëria e ka fituar me meritë vendin që ata kanë momentalisht në elitën evropiane, për kualifikimin për finalet e ardhshme të Europianit “Francë 2016” në të cilat do të garojnë 24 ekipe për herë të parë, tani një mundësi të vërtetë edhe për ekipin shqiptar. Megjithatë, me optimizëm në rritje, De Biasi është shqetësuar për të luajtur poshtë pritshmërive.

“Ne luajmë një futboll atraktiv dhe rezultatet do të vijnë në rrugën tonë”, komentoi ish-trajneri i Torinos, Udineses dhe Levantes “Ne nuk mund të jemi të lumtur, dhe kjo është e madhe, por ne nuk mund të qëndrojmë indiferent për të shtyrë akomë më përpara veten dhe të fillojnë të mendojmë për kualifikimin.”
image
“Rruga për në Francë është e gjatë dhe plot të meta. Në qoftë se ne lejojmë suksesin tonë të shkojë në kokat tona dhe ne të fillojmë të mendojnë që jemi të kualifikuar, atëherë ne do të përfundojmë duke mposhtur veten tonë. ”

Këto fjalë janë folur nga përvoja, nga një njeri që ka një prirje të fortë me popullin e Shqipërisë.

“Çfarë është ajo që më pëlqen rreth tyre më të madhe? Ata janë aq krenar dhe të pasionuar, edhe pse kjo mund të bëjë punën time të vështirë ndonjëherë, “shpjegoi ai. “Unë kam për t’i bërë ata të kuptojnë se ata absolutisht duhet të marrë çdo lojë si ajo vjen.”

Duke pasur parasysh se qasja, nuk është çudi që De Biasi duhet të përshkruajë udhëtimin e Shqipërisë në kryeqytetin danez të premten e ardhshme si “ndeshjen e jetës së tij”.

Arritja e një ekuilibri
Pavarësisht fjalëve të tij të kujdesshme, trajneri ka besim të patundur tek lojtarët e tij: “Shqipëria ka prodhuar gjithmonë futbollistët të mëdhenj. Më pëlqen që Altin Rrakkli dhe Igli Tare të vijnë në mendje. Por ekipi im është vetëm i jashtëzakonshëm.

“Çdo njëri prej ndërkombëtarëve mi është i aftë për të lënë frymëzimin e tij dhe kreativitetin kur flasin. Roli im është për të gjetur një sistem taktik që sjell më të mirën nga ata. Unë jam gjithmonë në kërkim për ekuilibrin e duhur mes imagjinatës dhe disiplinës kolektive, dhe lojtarët e mi tani mund të gjejnë njëri-tjetrin me sytë e tyre mbyllur. Asgjë nuk më jep më shumë kënaqësi se kaq. ”

Me një udhëheqës si De Biasi në krye, Shqiponjat të jenë në gjendje për të gjetur rrugën për Euro 2016 me sytë e tyre mbyllur shumë.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.