Flamurtar shiko kuadratin, jo bilbilin dhe sahatin

0
SHPËRNDAJE

 

Fla (2)Skuadra e Flamurtarit ka nisur ankesa pa fund pas ndeshjes ndaj Bylisit. Arbitrat janë ata që janë shigjetuar së shumti. Në një farë mënyrë në kampin kuqezi janë gjetur “fajtorët”. Por askush nuk sheh realitetin në sy. Realiteti flet qartë për një skuadër të “dehur” pas kualifikimin në Kupën e Shqipërisë. Skuadra e drejtuar nga Zekeria Ramadani, mbase nga mungesa e ekspreincës ngatërroj objetivin kryesorë. Kupa s’ka asnjë vler kur shikon një Flamurtar në “zonën e minuar”, atje ku bëhet të vuaj cdo tifoz fanatik i këtij Flamurtari.

TIRANA-FLAMURTARI-KUPA-PJ-1.Still004-1-658x370

Analizat e tjera i kemi zhvilluar edhe më parë. Thjeshtë Flamurtari duhet të shikoj gabimet e tij. P.sh një analizë e thjeshtë mund të bëjë të ditur se Flamurtari ndaj Bylisit goditi vetëm 1 herë kuadratin…ndaj dhe vlonajtët duhet të shikojnë kuadratin dhe jo bilbin apo sahatin (arbitrin). Dihet corba e gjyqtarëve në Shqipëri. Por nëse analizon rivalët, Bylisi s’mund të quhet në asnjë moment i avantazhuar nga “xhaketat e zeza” dhe nëse ka një skuadër të masakruar ndër vite nga arbitrat ajo është pikërisht skuadra e trajnerit Adnan Zildzovic.

Flamurtari duke festuar
Flamurtari duke festuar

Nëse bënë një analizë statistikash mund të dallosh qartë se faji qendron edhe brenda skuadrës. Golavarazhi -6. Një sulm që ka shënuar vetëm 24 gola në 26 javë kampionat dhe ka pësuar plotë 30 gola. Në 5-së ndeshjet e fundit Flamurtari ka shënuar vetëm 3 gola dhe ka pësuar 5 të tillë.flamurtari

Është koha që skuadra të shikoj realitetin në sy dhe të vendos në fush karakterin vlonjat. Kritikat e legjendave të këtij klubi duket se po bien ne vesh të shurdhët. Merkato dimërore ka qenë një element euforie, amplifikimi i saj nuk i ka shërbyer aspak skuadrës.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.