Gianni De Biasi “djeg” Zidane-n

0
SHPËRNDAJE

Me dy fitore në pesë ndeshje, Gianni De Biasi i dha Alavesit pikët e para sezonale dhe rindezi shpresat e skuadrës në garën për mbijetesën në elitën e futbollit spanjoll.

Zgjedhjet në fushë dhe jashtë saj i kanë dhënë deri diku të drejtë ish-trajnerit të Shqipërisë. Ashtu sikurse edhe vendimi për të lënë jashtë skuadrës Enzo Zidane, djalin më të madh të legjendës franceze Zinedine Zidane, aktualisht trajner i Realit të Madridit.

Pas transferimit gjatë verës te klubi bask, Enzo shpresonte që do të gjentë hapësira për t’u aktivizuar dhe ashtu ndodhi në javët e para. Por, prej emërimit të De Biasit në stolin e Alaves, në pesë javë të La Ligas, 22-vjeçari ka qëndruar në tribunë.

E vetmja ndeshje ku është aktivizuar nën urdhrat e ish-teknikut “kuqezi” ishte ajo e fituar në Kupën e Mbretit përballë Getafes, me djalin e Zinedine Zidane që luajti si titullar dhe u zëvendësua në minutën e 68-të.

Edhe pse në moshë fare të re, Enzo Zidane po përjeton një moment delikat në karrierë. Djaloshi i rritur në Akademinë e Realit të Madridit nuk është mes preferencave të De Biasit as për stolin e rezervave.

Pavarësisht cilësive dhe klasit që djaloshi ka trashëguar nga i ati fitues i Topit të Artë, trajneri italian zgjedh të hedhë në fushë futbollistët që ndoshta kanë më pak kualitet, por garantojnë intensitet në lojë dhe sakrifikohen për skuadrën.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.