Hamilton triumfues në Meksikë

0
SHPËRNDAJE

cwc0hcxwgaev8s3Cmimi i Madh i Meksikës fitohet nga Lewis Hamilton, por fituesi më i madh mund të konsiderohet Nico Rosberg që duke u renditur menjëherë pas britanikut në finish i afrohet dhe më shumë titullit Botëror në Formula 1, kur duhen dhe dy gara deri në përfundim, pasi diferenca mes tij dhe Hamiltonit mbetet 19 pikë në klasifkim, me 349 pikë kundrejt 330 të Lewisit. Dy makinat Mercedes e mbyllën garën ashtu sic u nisën dhe në start duke mbrojtur deri në finish pozicionin e tyre pas një gare që emocionet e vërteta i pati në fundin e saj, por përsa i përket vendit të 3-të në pod.

Nëse dy makinat Mercedes dominuan, surprizën e vërtetë e dhuroi Vettel që i nisur nga vendi i shtatë e mbylli garën në të tretin, pasojë dhe e skualifikimit të Verstappenit, që katër xhiro para fundit jo vetëm ruajti pozicionin pasi preu shkurt pistën por gjithashtu bllokoi pilotin gjerman duke dashur që të lejonte kolegun e Red Bull, Ricciardo që të kalonte përpara. Kjo solli në skualifikimin e holandezit që në përfundim u rendit i pesti. Në vendin e 6-të mbërriti ndërkohë Raikkonen, ndërsa zona e pikëve u plotësua dhe nga Hulkenberg, Bottas, Massa dhe Perez. Sa i përket Hamiltonit, ky ishte suksesi i tij i 8-të në këtë Botëror, ndërkohë që në dy garat e fundit Nico Rosberg mund t’i mjaftojë dhe një vend i 2-të dhe i 3-të pavarësisht rezultatit të britanikut për të fituar titullin/A. Decka, Supersport

S'KA KOMENTE

Comments are closed.