Ja ekipet që kanë pësuar më pak gola në këtë sezon

0
SHPËRNDAJE

 

Ligat e ndryshme europiane kanë zhvilluar deri më tani afërisht 1 të 3-ën e sezonit. Natyrisht janë prodhuar gola të shumtë dhe rezultate befasuese, por një aspekt i lojës së futbollit që është gjithashtu tërheqës është faza mbrojtëse.

Disa ekipe e përqëndrojnë lojën e tyre pikërisht në këtë element. Por cilët janë ato skuadra që deri më tani kanë pësuar më pak gola në kontinentin e vjetër.

Në vendin e parë ndodhet Fejnordi që po kryeson me meritë kampionatin holandez. Skuadra e Roterdamit ka pësuar deri më tani vetëm 4 gola në 11 takime.

Në pozicionin numër 2 gjejmë dy skuadra. Atletico e Madridit dhe Tottenhami. Djemtë e Simeones nuk po kalojnë një moment të mirë dhe pas disfatës ndaj Sevillës kanë zbritur në pozicionin e 5-të në renditjen e La Ligës, megjithatë mbrojtja e madrilenëve mbetet pika më e fortë e tyre, 4 gola të pësuar në 9 ndeshje.

Në të njëjtën kuotë janë edhe londinezët e Tottehamit. “Spursat” megjithëse janë në vendin e 5-të në klasifikim kanë vetëm 1 pikë distancë me kreun dhe kjo edhe për meritë të fazës mbrojtëse që aplikon Pocchetino.

Klasifikimin e skuadrave me më shumë aftësi në aspektin difensive e mbyll Bajerni i Mynihut. Bavarezët kanë pësuar të njëjtën kuotë golash si 4 ekipet që i paraprijnë por në më pak ndeshje, pra Neuer e ka nxjerrë topin nga rrjetë 4 herë në 8 takime.

Ekziston shprehja mbrojta më e mirë është sulmi, por ndoshta nuk e mendojnë krejtësisht kështu Van Bronckhorst, Simeone, Pochetino e Ançelotti. /minuta90.com/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.