Ja kush është ekzekutuesi më i mirë i 11-të metrashve në Premier Ligue

0
SHPËRNDAJE

Në futbollin modern, të kesh një gjuajtës të mirë të penalltive është një komoditet me vlerë të madhe

Pas të gjithash, në dekadën e kaluar, numri i penalltive të dhurura nga gjyqtarët gati është dyfishuar/

Në vitin 2001/02 vetëm 52 penallti ishin dhuruar në PL, por në edicionin 2009/10 u akorduan plot 106 të tillë.

Vetëm këtë sezon deri tani janë akorduar 77.

Por kush është gjuajtësi më “vdekjeprurës” i penalltive në histori të Premier Leagues?

Nga të gjithë lojtarët që nuk kanë huqur kurrë goditjen nga 11-metërshi, asnjë futbollist nuk ka shënuar aq shumë sa Yaya Toure.

Mesfushori nga Bregu i Fildishtë ka gjuajtur 11 herë nga pika e bardhë dhe ka shënuar në të 11-tat raste.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.