Ja kush janë talentet që shkëlqyen në Europa League

0
SHPËRNDAJE

Embolo
Embolo
Embolo (Basel) – Në “Artemio Franchi” ai do të mbajet mend për një kohë të gjatë, mbrojtësit “viola” mbi të gjitha Embolus është bërë protagonist i një performance fantastike kundër Fiorentinës. Magji pas magjisë, driblim pas driblimi, sprint pas sprinti. Dukej i papërmbajtshëm zvicerani klas i vitit’97. Sigurisht, ai nuk shënoi, por përsëri arriti t’i bëjë “keq” ekipit të drejtuar nga Paulo Sousa. Tunel mbrojtësit Roncaglia, shkaktari i daljes me të kuqe për Gonzalo Rodriguez, numri kundër Borja Valero. Jo keq, apo jo?

Crivelli
Crivelli
Crivelli (Bordeaux) – Ndoshta jo sulmuesi klasik i cili jep entuziazmin në shesh, por me siguri mund të bëhet shumë i dobishëm. Dhe kjo është arsyeja pse Willy Sagnol, edhe pse ai është një klasë ’95, ka patur një besim të fortë tek ai. Dje Crivelli kishte përballë Liverpool, por nuk ka panik. Punën e madhe, duke luftuar frymë në mënyrë të zhvilluara që situata dukej pothuajse anglisht atij. Shpirt britanik, zemra dhe dëshira franceze kurrë nuk bëjnë të heqësh dorë. Cilësitë të cilat i kombinon edhe me një teknikë të mirë dhe një shikimin të shkëlqyer lojë. Sulmuesi i plotë, në fakt.

Zivkovic
Zivkovic
Zivkovic (Partizani i Beogradit) – Në gjurmët e Jovetic dhe Ljajic, talent tjetër nga Partizani i Beogradit që do të dërgohet në krahët e Evropës së madhe mund të jetë ai. Dhe ai e tregoi atë dje. Kundër AZ Alkmaar shënoi një gol, gjithashtu asistoi një tjetër dhe kjo gjë ka shërbyer për rritur interesin e ekipeve të mëdha. Që këmba është prej kalibri tregon këndin që mori në golin e shënuar Oumarou. Personaliteti nuk është pikërisht ajo e një lojtari 19 vjeçar, këtë gjë e tregoi edhe në ndeshje teksa mori ekipi mbi supet e tij, dhe i dha fitoren.
Tete
Tete

Tete (Ajax) – Një rekord në ditën e parë ka fituar tashmë. 8 ndërhyrjet e suksesshme, ishte mbrojtësi më vendimtar në të gjithë kompeticionin. Dhe, për të qenë një lojtar 20 vjeçar kjo sigurisht nuk është gjë e vogël. Në pellgun e talenteve të Ajax, ai është duke shkëlyer. Ende pa i mbusht njëzet vjeç, tashmë ai ka karizmën e një lideri.
Tielemans
Tielemans

Tielemans (Anderlecht) – Pavarësisht të qënit një tetëmbëdhjetë vjeçar, nuk e kemi zbuluar sot. Talent i dukshëm, gjeniu i mundshëm i mesfushës. Kundër Monaco, Tielemans nuk ka shënuar gol apo ka dhënë asist, por kuptimi i tij me Gillet është i përsosur, çdo top që niset nga këmbët e tij, është e vështirë të niset i gabuar. Tashmë frenat e mesfushës janë në duart e tij, por kanë mbetur edhe pesë ndeshje që ai të tregojë vërtet sa vlen në Europë.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.