Kampionati i boksit me skemë të re, Vllaznia dhe Tirana pretendente

0
SHPËRNDAJE

Federata Shqiptare e Boksit kishte vendosur që sivjet të eksperimentonte një skemë të re të zhvillimit të Kampionatit Kombëtar të të rriturve, duke e ndarë atë në dy pjesë. Fillimisht në tetor të zhvilloheshin ndeshjet kualifikuese dhe ato gjysmëfinale, ndërsa në muajin dhjetor, të zhvilloheshin 10 finalet sipas peshave përmes një spektakli të madh. Por, ditët e fundit gjërat kanë marrë rrjedhë tjetër. Shumica e klubeve ka bërë një kërkesë që për shkak të disa aktiviteteve të tjera që do të zhvillohen në dy muajt e ardhshëm, kampionati të mbyllej tani dhe kështu është vendosur.

Të premten, të shtunën dhe të dielën, do të jenë tre ditët e kampionatit të 25-të të boksit të rilindur. Jo vetëm kaq. Kryesia e Federatës Shqiptare të Boksit, ka bërë edhe një ndryshim tjetër të rëndësishëm në rregullore. Nëse deri vjet, ekipi kampion shpallej ai që grumbullonte më shumë pikë, me vende të para, të dyta dhe të treta, sivjet gjërat kanë ndryshuar. Është vendosur që kampion i Shqipërisë do të shpallet ai ekip që do nxjerrë më shumë kampionë si individ. Federata ka menduar edhe për një zgjidhje tjetër nëse dy apo më shumë ekipe, kanë nxjerrë një numër të barabartë kampionësh. Atëherë hyn në lojë roli i finalistëve. Kush ekip ka nxjerrë më shumë sportistë në finale, ai do të shpallet kampion pastaj.

Kjo gjë është mirëpritur nga ekipet pretendente që këtë vit duket se do jenë sërish dy. Vllaznia kampione në fuqi dhe Tirana që do kërkojë të luajë rolin e sfidantit. Tek ekipi shkodran ky ndryshim i mënyrës së shpalljes së ekipit kampion, nuk përbën ndonjë problem sepse objektivi është i njëjtë: fitimi i titullit të 21-të kampion. As për bardheblutë e kryeqytetit nuk pritet të ketë ndonjë problem të madh dhe do kërkojnë maksimumin nga ky turne.

Kampionati do të startojë pasditen e së premtes, do të zhvillohet në sallën sportive “Fahrije Hoti”, të kryqytetit nga ora 18:00 dhe pritet të ndiqet me interes nga sportdashësit sepse mendohet që niveli i ndeshjeve të jetë i kënaqshëm. Më poshtë, është programi i ndeshjeve të ditës së parë. /minuta90.com/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.