“Klasikja” nuk ka gola, Tirana dhe Vllaznia ndajnë pikët në Laç

0
SHPËRNDAJE

Nuk ka fitues “klasikja” e futbollit shqiptar mes Tiranës dhe Vllaznisë. Përfundoi me rrjeta të paprekura dueli i javës së nëntë të Kategorisë Superiore, e fundit për fazën e parë.

Sfida u luajt në Laç, pasi në fushën e “Selman Stërmasit” është mbjellë bar i ri.

90-minutëshi i sotëm pa një Vllazni më të tërhequr në pjesën e parë dhe më kërkuese në të dytën, megjithatë në të dyja portat u krijuan pak raste të pastra për gol.

Takimi nis i shpejtë, ku që në minutën e 4-t, sinjalin e parë e jep Vllaznia, me Alsid Tafilin që provon me të majtën, por topi shkon jashtë.

Në të 9-tën, Tirana përgjigjet me shkodranin Ansi Nika, i cili me të djathtën pranë zonës gjuan jashtë.

Ndeshja karakterizohet me një lojë të mirë e me ritëm. Skuadrat përpiqen të marrin kontrollin dhe shfaqen në portat e njëra-tjetrës, por pa mundur të krijojnë mundësi të pastra për shënim.

Në të 19-tën, Nika nxjerr një pasim për Cisse në zonë, por sulmuesi kongolez kapet në pozicion jashtë loje. Tirana provon të imponojë lojën përballë kuqebluve që i besojnë më tepër vendosjes së kujdesshme dhe kundërsulmit të shpejtë.

Në të 24-tën, Vllaznia për pak kap në befasi mbrojtjen bardheblu. Pas një rivënieje anësore, kapiteni Shtubina, i harruar në zonë, tenton portën, por topi përfundon mbi tra.

Në të 27-tën, Cisse fiton një dyluftim me Vrapin dhe gjuan me kokë pas një krosimi të Nikës, por asnjë problem për portierin Agoviç, me topin që shkon jashtë.

Minutat në vijim janë të qeta, me lojë të përqendruar në mesfushë dhe pa qartësi në veprimet pranë zonës.

Në të 35-tën, Stefan Cicmil kërcen mbi të gjithë pas një krosimi nga loja e ndaluar, megjithatë goditja me kokë e mbrojtësit malazez nuk e shqetëson Ilion Likën që e lë topin të dalë jashtë.

Në të 43-tën, Cicmil shfaqet vendimtar për Vllazninë me një top të larguar dy hapa larg portës, duke u hequr sulmuesve të Tiranës mundësinë për të rrezikuar pas një krosimi të rrezikshëm nga e djathta.

Pjesa e parë mbyllet këtu, me një Tiranë që u përpoq më shumë të merrte frenat e lojës përballë një Vllaznie të kujdesshme, megjithatë rastet e pastra për gol munguan në të dyja portat.

E dya nis pa ndryshime nga trajnerët Daja dhe Cungu.

Në të 50-tën, kombinim mes afrikanësh në sulmin e Tiranës. Cisse pason vertikalisht për Nkounkou, por Agoviç del me shpejtësi dhe, edhe pse me njëfarë pasigurie, arrin ta bëjë të vetin topin.

Në të 53-tën, pas një kthimi të topit nga portieri shkodran Agoviç, Muzaka provon fluturimthi me të majtën. Aty ndërhyn Krymi, i cili largon topin që po i drejtohej portës.

Vllaznia zgjohet në këtë pjesë të dytë dhe sheh më tepër nga porta bardheblu. Sidoqoftë, shkodranët nuk kanë asnjë mundësi e mirë për gol.

Në të 66-tën, një rast i pashfrytëzuar nga Tirana. Pas një krosim nga këndi, topi përshkon gjithë pasqyrën e portës së Vllaznisë, por askush nuk e shtyn drejt rrjetës.

Trajneri Daja lëviz në formacion, ku aktivizon Bajramin, Vucajn dhe Likën, por pa rezultat.

Në të 79-tën, Vllaznia ka rastin më të mirë të ndeshjes, Krymi pason bukur me gjoks për Shtubinën, i cili futet në zonë por gjuan keq me të majtën dhe topi shkon jashtë katërkëndëshit.

Gjyqtari Alla nuk kursen as kartonët, ku Agoviç dhe Vucaj ndëshkohen.

Edhe Cungu lëviz në formacion, ku aktivizon sulmuesin Arenc Dibra dhe mbrojtësin Denis Pjeshka.

Në të 91-tën, Erjon Vucaj finalizon një aksion të gjatë të Tiranës me një gjuajtje fluturimthi nga distanca, por pa shënjestrën e duhur dhe topi shkon ngjitur me trekëndëshin e djathtë të portës shkodrane.

Rasti i fundit i takimit është për Tiranën. Cisse provon me kokë pas një krosimi nga loja e ndaluar, por topi shkon jashtë.

Ndeshja nuk ka më histori dhe mbyllet këtu, me Tiranën që nuk del aspak e kënaqur nga ky takim, ndërsa Vllaznia ka mbetur shumë e gëzuar nga kjo pikë.

Me këtë barazim bardheblutë mbeten në pozitën e katërt me 14 pikë, kurse kuqeblutë e mbyllin çerekun e parë të kampionatit me 11 pikë në vendin e pestë.

Javën e ardhshme, Tirana pret në “Selman Stërmasi” Teutë, ndërsa Vllaznia luan në transfertë me Kukësin. /minuta90.com/

Tirana-Vllaznia 0-0

Gola: S’ka

Tirana: I. Lika, Taku, Muça, Teqja, Hoxhallari, Muzaka (G. Lika 78’), Karabeci, Ndockyt, Nika (Bajrami 67’), Nkounkou (Vucaj 73’), Cisse Tr: Ilir Daja

Vllaznia: Agoviç, Gocaj, Cicmil, Vrapi, Marku, Krymi, Çinari (Gurishta 90’+2), Tafili (Pjeshka 87’), Bardulla, Hoxha, Shtubina (Dibra 81’) Tr: Armando Cungu

Gjyqtarë: Laver Alla, Devis Koreshi, Marius Qose, Skerdi Greca

Kartonë të verdhë: Vucaj 83’/ Tafili 36’, Agoviç 70’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.