Kosova humbet sërish, tani 3 gola më pak

0
SHPËRNDAJE

ukraine-kosoveKosova është mposhtur sërish, kësaj radhe nga Ukraina. Djemtë e Shevchenko fituan me rezultatin 3-0 falë një autogoli të Rrahmanit dhe dy golave të tjerë të Yarmolenko dhe Rotan.

Kosova krijoi disa raste në pjesën e dytë, pas futjes në lojë të Bernard Berishës. Pas këtij takimi, kosovarët renditen në vend të fundit me 1 pikë, ndërsa Ukraina, në vendin e dytë me 5 pikë.

Loja nis e shpejtë, ku që në minutën e 4-t, Yarmolenko futet drejt qendrës që nga krahu i djathtë, por goditja e tij nga jashtë zonës është e gabuar dhe përfundon jashtë. Takimi është i qetë, ku mungojnë rastet për shënim të të dyja ekipeve.

Në të 15-tën, Konoplyanka hyn në zonë nga e majta dhe ka hapësirën e duhur për të rrezikuar, por goditja e tij e prek vetëm rrjetën e jashtme. Në të 23-tën, disa kombinime mjaft të bukura të ukrainasve nxjerrin Konoplyanka rrezikshëm brenda zonës, por goditja e tij shkon ngjitur me shtyllën.

Në të 28-tën, Butko fut një top të rrezikshëm në zonë nga e djathta, por Kravets nuk arrin dot ta devijojë para portës së boshatisur. Minuta e 30-t, dhe Kosova ka rastin e parë të rrezikshëm.

Rashica driblon shkëlqyeshëm mbrojtësit kundërshtarë, por goditja e tij e rrezikshme nga hyrja e zonës gjen në pozicion portieri Pyatov. Pas 60 sekondash, shënon Ukraina.

Kravets kalon Ukrainën në avantazh me një goditje mjaft të bukur nga hyrja e zonës, e cila ndimohet edhe nga devijimi i lehtë i Rrahmanit. Në të 38-tën, Yarmolenko lëshon një goditje të fortë nga jashtë zonës, por Ujkani pret mjaft mirë duke e dërguar topin në goditje këndi.

Dy minuta përpara fundit të së parës, Zinchenko tenton me një gjysëm-kthesë të rrezikshme nga hyrja e zonës, por Ujkani është i vëmëndshëm duke kontrolluar pa problem topin. Pjesa e parë mbyllet këtu, ndërsa e dyta fillon e qetë.

Në të 53-tën, Konoplyanka futet drejt qendrës që nga krahu i majtë dhe tenton me një goditje nga hyrja e zonës, por Ujkani kontrollon pa problem topin. Trajneri Albert Bunjaki largon nga fusha Alban Mehën për të aktivizuar Bernard Berishën, duke freskuar mesfushën.

Në të 59-tën, Konoplyanka tenton nga larg me një goditje të rrezikshme, dhe Ujkani vendoset në vështirësi duke mos e kontrolluar dot topin, por mbrojtësit i vijnë në ndihmë duke larguar rrezikun. Në të 60-tën, Bernard Berisha tenton me një goditje nga larg por portieri Pyatov e dërgon topin në goditje këndi.

Në të 61-tën, Rashica fut një top të rrezikshëm në zonë, por Muriqi nuk arrin ta devijojë dot si duhet. Dy trajnerët, Shevchenko dhe Bunjaki lëvizin në formacion, por rastet janë të pakta.

Në të 74-tën, Kravets gjuan rrezikshëm nga hyrja e zonës, por topi kalon ngjitur me shtyllën. Në të 76-tën, Kosova pretendon për një penallti pas prekjes me dorë të topit nga një mbrojtës ukrainas brenda zonës, por nuk mendon ashtu gjyqtari Blom.

Në të 78-tën, Kosova godet shtyllën me anë të Bernard Berishës. Në të 81-tën, dyfishon shifrat Ukraina. Krosimi i Kryvtsov nga e majta kontrollohet mjaft mirë në zonë nga Yarmolenko, i cili shmang mbrojtësin Pnishi dhe përballë Ujkanit nuk e ka të vështirë të shënojë.

Në të 87-tën, goditje e saktë nga jashtë zone e Rotan dhe Ukraina udhëheq 3-0 tashmë. Ndeshja mbyllet këtu dhe nuk ka më histori, me Kosovën që ndeshjen e ardhshme do të luajë përsëri në një përballje të vështirë me Turqinë. /minuta90.com/

Ukrainë-Kosovë 3-0

Golat: Rrahmani (aut) 31’, Yarmolenko 81’, Rotan 87’

Ukraina: Pyatov, Butko, Ordets, Kucher, Sobol, Yarmolenko, Kovalenko, Stepanenko, Konoplyanka (Kryvtsov 79’), Zinchenko (Rotan 63’), Kravets (Zozulya 84’) (në dispozicion: Boyko, Shevchenko, Khacheridi, Fedetskyi, Malyshev, Sydorchuk, Rybalka, Shakhov, Petryak) Tr: Andriy Shevchenko

Kosova: Ujkani, Përdedaj (Sulejmani 77’), Rrahmani, Pnishi, Paqarada, Kryeziu, Meha (B. Berisha 54’), Rashica (Zeneli 66’), Shala, V. Berisha, Muriqi (në dispozicion: Nurkoviç, Pepa, Zejnullahu, Halimi, Celina, Bytyqi, Kabashi, Bunjaku) Tr: Albert Bunjaki

Gjyqtarë: Kevin Blom, Bas Van Dongen, Patrick Langkamp, Pol Van Boekel

Kartonë të verdhë: V. Berisha 20’, Kryeziu 82’

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.