Kukësi – Partizani 0-1/ Sukaj, gol me vlerë titulli

0
SHPËRNDAJE

Kukësi – Partizani 0-1

Golat: Sukaj 90+3′

Kukësi: Koliçi, Hallaçi, Malota, Lladrovci, Mici, Musolli, Karioka, Nika, Dvornekovic, Flores, Emini. Trajner: Klodian Duro

Partizani: Hoxha, Fejzullahi, Krasniqi, Atanda, Kalari, Filipe, Trashi, Batha, Vila, Torassa, Sukaj. Trajner: Andrea Agostinelli

Sukaj, Sukaj, Sukaj … Shkodrani mban gjallë shpresën e “demave” për titull. Partizani arrin të mposhtë Kukësin në një ndeshje jetike për titullin kampion. “Demat” e shohin veten në vend të parë, në pritje të ndeshjes së Skënderbeut me Tiranën. Të kuqtë luajnë mjaft mirë dhe tregojnë karakter në një takim me mjaft vështirësi. Kuksianët janë të pafat dhe ndëshkohen me një gol në minutën e fundit.

Fillimi i takimit tregon dhe zellin e skuadrave për të marrë më të mirën në këtë takim. Loja e ekipeve i ka përmbushur pritshmëritë, pasi Partizani dhe Kukësi kanë dhuruar momente mjaft të bukura. “Demat” kanë qenë më aktiv dhe kanë ngacmuar më shumë portën e Koliçit.  Batha dhe Sukaj kanë pasur mundësitë më të mira, me mesfushorin që godet shtyllën dhe sulmuesin që shpërdoron pa fund.

Kukesi-Partizani-3-0-zone-2015_1
Foto ilustruese nga ndeshjet e kaluara në mes të dy ekipeve

Minuta e 44-të do të sillte dhe rastin më të diskutuar të kësaj sfide. Dvernekoviç del vetëm për vetëm me Hoxhën duke e detyruar këtë të fundit të ndërhyjë në mënyrë të gabuar brenda zonës. Jemini akordon 11-metërsh dhe nxjerr me të kuqe kapitenin e “demave”.

Kalari sakrifikohet për t’i bërë vend Xhikës, ndërsa Emini merr përsipër të godasë. Shqiptaro-maqedonasi  gjuan në të djathtë të portës, por Xhika kthehet në “hero” duke e pritur me mjaft mjeshtëri. Skuadrat shkojnë në dhomat e zhveshjes me rezultatin 0-0.

 

Partizani kthehet në fushën e lojës me një lojtar më pak dhe ndryshon rreshtimin në 4-4-1 duke kthyer Trashin si mbrojtës të majtë dhe Torasën si mesfushor krahu. Pavarësisht diferenca dhe mungesës së një lojtari, “demat” luftojnë fort dhe mbeten para. Sukaj dhe Batha mbajnë ekipin para, ndërsa Torasa i jep frymëmarrje skuadrës me faullet e fituara dhe lëvizjet e tij teknike.
Kuksianët mundohen me Eminin dhe Kariokën, por nuk gjejnë rrugën e rrjetës. Xhika mbetet një mur i pa kaluar duke qenë një pikë reference për mbrojtjen e skuadrës. Emini gjuan mjaft mirë nga distanca, por “gardiani” bën mrekullinë.
Minutat e fundit shoqërohen me një rënie fizike dhe për rrjedhojë edhe nivelin e lojës. Kuksianët janë më të rrezikshëm në minutat e fundit, ndërsa të kuqtë i besojnë kundërsulmeve. Me këtë mënyrë nxjerrin me karton të kuq edhe Lladrovcin. Me barazimin e forcave rritet besimi i të kuqve. Fatet e ndeshjes ndryshojnë nga një goditje dënimi në minutën e 93’. Sukaj e merr përsipër dhe e dërgon në rrjete dhe 0-1.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.