Laci-Vllaznia 3-2/ Kurbinasit i largohen zonës së ftohtë

0
SHPËRNDAJE

Laçi – Vllaznia 3-2

Golat: Nimani22′, 64′, Cetkovic 29’/ Marku 16′, Dibra 90′

Laçi: Selmani, Souza, Sheta, Buljan, Çela, Veliaj, Zefi, Gocaj, Sefgjini, Cektovic, Nimani. Trajner: Ramadan Ndreu

Vllaznia: Dragojevic, Pjeshka, Cicmil, Vrapi, Marku, Krymi, Tafili, Bardulla, Vecaj, Shtubina, Kalaja. Trajner: Armando Cungu

 


 

Një ndeshje e rëndësisshme por edhe e tensionuar ka nisur në qytetin Lacit midis skuadrave të Lacit vendës dhe Vllaznisë së Shkodrës. Të dyja ekipet rrezikojnë qendrimin mes më të mirëve. Ndërkohë që Laci është në krizë rezultatesh.

Ndeshja nis e tensionuar teksa Veliaj ndëshkohet edhe me kartonin  e verdhë. Lojtarët lacian e tregojnë qartë se janë në tension duke zhvilluar një ndeshje të “egër” në aspektin sportiv.

Por është Vllaznia që shënon e para me anë të Markut, i cili përfiton nga një dalje e gabuar e portierit Selmani dhe kalon kuqeblutë në avantazh. 0-1 dhe Vllaznia shpreson në një sukses.

Por nuk dorëzohen bardhezinjtë e drejtuar nga Ramadan Ndreu. Nimani me kokë barazon, teksa topi preket nga portiere Dragojevic, por përfundon në rrjetë.

Lacianët marrin frenat e lojës në dorë dhe hidhen në sulm. Në një aksion Cetkovic gjenë golin me zgjuarsi. Në krahun e djathtë, kur të gjithë prisnin krosimin e tij sulmuesi i kurbinasve lëshon një të djathtë të hidhur në shtyllën e majtë pingule duke suprizuar portierin mik. 2-1 në favor të Lacit.

Në minutat në vazhdim përpiqet Vllaznia të reagoj, ndërkohë që Laci është disi më i qetë pas avantazhit dhe kërkon të menaxhoj situatën.

Në shifrat 2-1 në favor të Lacit është mbyllur dhe pjesa e parë e takimit.

Në pjesën e dytë ndeshja nuk ka shumë histori. Portieri Dragojevic lë fushën e blertë për Selimajn. Mbase portiere i Vllaznisë pas dëmtimit që pati në fytyrë gjatë pjesës së parë është dëmtuar. Por menjëherë Selimaj do të jetë fatkeq për shkodranët, pasi një gjuajtje e Zefit grushtohet prej tij dhe aty Nimani shënon 3-1.  Vllaznia pas këtij moment kërkon të bëjë dicka për të ngushtuar diferencat por pa pasur forcën e duhur goditesë. Vllaznia shënon dhe ngushton diferencat në 3-2 me anë të Dibrës. Në vijim ndeshja është shumë e rrezikshme për Lacin, pasi Shtubina shkon pranë barazimit. Kjo fitore 3-2 qetëson kampin lacian me 34 pikë, ndërkohë që Vllaznia me 32 pikë rrezikon disi duke parë se edhe ndeshjen tjetër do ta luaj në Kukës.

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.