Lajm i mirë për tifozët e Korabit, nis stadium i ri

0
SHPËRNDAJE

Një lajm i mirë për të gjithë tifozët dibranë. Stadiumi i ri i Peshkopisë do të nisë punimet së shpejti. Është folur disa herë për një projekt në lidhje me stadiumin e këtij qyteti dhe duket se tashmë ka ardhur koha që punimet të nisin. Siç dihet, ekipi i Korabit është ngjitur në Kategorinë Superiore dhe ndërtimi i një impianti të ri është emergjent, sepse ai aktuali edhe për në Kategorinë e Parë nuk i përmbush kriteret.

Në fundin e sezonit të kaluar, vetë presidenti i FSHF-së, Armando Duka, i shoqëruar nga trajneri De Biasi, premtoi para tifozëve dibranë se do ta ndihmonte të ndërtohej stadiumi i ri. Dhe në fakt, punimet priteshin të fillonin menjëherë pas mbylljes së sezonit, por problemet në Bashkinë Dibër, ku u bënë zgjedhje të reja, bënë që stadiumi për momentin të lihej pas dore. Tashmë zgjedhjet në Dibër kanë përfunduar dhe tifozët kanë kujtuar menjëherë premtimin.

Në ndeshjen e fundit, Korabi-Partizani, e zhvilluar në “Selman Stërmasi”, tifogrupi “Arbërit” shfaqi një banderolë ku shkruhej “Na premtove stadium të ri, FSHF nuk je parti”. Kaq është dashur dhe duket se vetë presidenti Armando Duka është prekur në sedër. Ai thjesht ka nxitur të tjerët për të parë ai ekzistonte projekti dhe fondi i dhënë nga shteti a është i garantuar.

Burime pranë Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave bëjnë të ditur se fondi do të akordohet shumë shpejt dhe mbetet vetëm nisja e punimeve. Menjëherë Duka ka thënë se 1 miliardë lekëve të Qeverisë do t’i shtojë edhe 500 mijë euro, në mënyrë që stadium i ri të jetë i parametrave europianë, ku Korabi të zhvillojë ndeshjet pa probleme edhe nëse një ditë do të luante në ndonjë ndeshje ndërkombëtare. Tashmë mbetet vetëm nisja e punimeve, pasi edhe firma ndërtuese është gati. /minuta90.com/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.