Llullaku tregon historinë prekëse nga lufta e Kosovës

0
SHPËRNDAJE

14560083_1718206728505378_1606881594552228343_o

Si shumë shqiptarë të tjerë, edhe futbollisti i kombëtares shqiptare, Azdren Llullaku, ka në historinë e jetës së tij pjesë të pandarë emigrimin.

Në moshën 12-vjeçare ai bashkë me familjen u larguan nga lufta në Kosovë dhe udhëtuan me gomone si emigrantë drejt Barit në Itali.

“Ëndërroj të jem në fushë atë ditë dhe gjithashtu që një ditë të kthehem të luaj në Itali, duke qënë se jam në fundin e kontratës”, është shprehur Llullaku.

“Në vitin 2000 erdha në Bari me gomone, më pas jetova 10 muaj në Gjermani te një i afërm, por duke qënë se bashkë me familjen ishim të regjistruar si refugjatë lufte, na kthyen në Itali dhe na caktuan të jetonim në Tarzo. Talentin tim në futboll e vunë re ekipet lokale të zonës duke më parë teksa luaja kalçeto, dhe aty filloi karriera ime”, shtoi mesfushori.

Prej 15 vjetësh familja e Llullakut jeton në Tarzo të Italisë, një provincë në veri pranë Trevizos, ndërsa futbollisti vazhdon karrierën e tij në Rumani. /minuta90.com/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.