Luftëtari dhe Vllaznia ndajnë nga një pikë

0
SHPËRNDAJE

Luftëtari dhe Vllaznia kanë ndarë nga një pikë në javën e 6-të të Kategorisë Superiore. Të dyja skuadrat u munduan deri në fund, por ndeshja përfundoi në barazim.

Shkodranët e Cungut luftuan deri në fund, por edhe gjirokastritët nuk u dorëzuan lehtësisht. Ndeshja nis e qetë, me skuadrat që më shumë studiojnë njëra-tjetrën.

Në të 4-tën, sinjalin e parë e jep Vllaznia. Mesfushori Ndriçim Shtubina shfaqet në zonë dhe gjuan drejt portës, por Miraka i vëmëndshëm devijon në goditje këndi.

Në të 10-tën, në rastin e parë të rrezikshëm, Luftëtari gjen avantazhin me Kristal Abazaj. Sulmuesi mori një pasim të bukur nga mesfusha dhe, pasi nxorri jashtë loje portierin Agoviç me një lëvizje fantastike, ku shtyu topin në rrjetë duke shënuar të parin gol sezonal për të.

Në të 12-tën, Luftëtari ka një rast të pastër për të dyfishuar. Faye del i vetëm para portës, por sulmuesi gjuan keq dhe topi përfundon mbi tra.

Në të 23-tën, rikthehet baraspesha. Ndriçim Shtubina përfiton nga një dalje e gabuar e portierit Festim Miraka dhe dërgoi topin në portën e boshatisur.

1-1 dhe takimi bëhet më i luftuar. Në të 33-tën, Luftëtari shfaqet rrezikshëm në portën e shkodranëve.

Eduart Rroca gjuan nga hyrja e zonës, por goditja e mesfushorit është qendrore dhe kontrollohet pa problem nga Agoviç. Pas dy minutash, kundërpërgjigjet Vllaznia.

Iwor Weitzer bën gjithçka mirë dhe provon nga kufijtë e zonës së rreptësisë, megjithatë gjuatja e mesfushorit përfundon në duart e Mirakës. Në të 38-tën, Lejdi Liçaj gjuan jashtë me kokë pas një krosimi nga e majta, duke “shfumosur” një mundësi të mirë për të shënuar.

Në të 40-tën, tjetër rast për gjirokastritët, të cilët shfaqen më këmbëngules në këto minuta. Albano Aleksi merr një pasim nga Rroca dhe nga vija e zonës gjuan tokazi me të djathtën, por topi përfundon ngjitur me shtyllën pingule.

Pjesa e parë mbyllet këtu, ndërsa e dyta nis me lojën që përqëndrohet në mesin e fushës, me të dyja skuadrat që shfaqen të paqarta megjithatë përpjekjet për të rrezikuar portat respektive. Në të 53-tën, Vllaznia i afrohet golit më pranë se kurrë.

Eraldo Çinari i ka të gjitha mundësitë të kalojë Vllazninë përpara pas një krosimi të Shtubinës nga e majta, por gjuajtja me kokë e sulmuesit ndalet nga shtylla. Luftëtari me fat në këtë rast flagrant.

Në të 59-tën, shkodranët shfaqen sërish kërcënues me Stefan Cicmil. Mbrojtësi kërcën mbi të gjithë dhe godet me kokë, por gjuajtja e tij është e lehtë dhe godet me kokë, por gjuajtja e tij është e lehtë dhe qendore, ku Miraka pret pa problem.

Të dy trajnerët, Milinkoviç dhe Cungu, bëjnë lëvizjet e tyre duke freskuar skuadrat. Për gjirokastritët aktivizohen Dany dhe Montero, ndërsa tek shkodranët Pepa dhe Vecaj.

Në të 73-tën, Shtubina finalizon një aksion të ndërtuar vetë. Mesfushori nga Shkodra gjuan me të djathtën nga hyrja e 16-metrave, por nuk ka saktësi, me topin që shkon jashtë.

Trajnerët mbyllin zëvëndësimet e tyre, ku aktivizohen Reginaldo për Luftëtarin dhe Vrapi për Vllazninë. Në të 84-tën, Vllaznia shpërdoron një tjetër rast të mirë me Shtubinën.

Mesfushori merr një pasim vertikal nga Vecaj dhe gjuan diagonalisht, por Miraka pret në pozicion. Më pas ndërhyn mbrojtja e Luftëtarit, duke mos e lejuar sulmuesin Kalaja të përfitonte.

Në të 86-tën, Vrapi provon me një goditje dënimi pranë zonës, por e majta e mbrojtësit grushtohet në goditje këndi nga Festim Miraka. Portieri shfaqet vendimtar për ekipin gjirokastrit në këto minuta.

Ndeshja mbyllet këtu dhe nuk ka më histori. Pas këtij takimi, Vllaznia ndodhet në vendin e 4-t me 7 pikë, aq sa Luftëtari, me gjirokastritët që renditen një vend më poshtë, po me 7 pikë.

Shkodranët, javën e ardhshme përballen me Laçin në “Loro Boriçi”, ndërsa udhëton drejt Durrësit, për të luajtur me Teutën vendase. /minuta90.com/

Luftëtari-Vllaznia 1-1

Golat: Abazaj 10’/ Shtubina 23’

Luftëtari: Miraka, Rapa, Boyom, Beqiri, Mersini, Rroca (Montero 65’), Aleksi, Ramadani, Liçaj (Reginaldo 80’), Abazaj, Faye (Dany 55’) (në dispozicion: Ruçi, Brahimaj, Lluka, Zogaj) Tr: Mladen Milinkoviç

Vllaznia: Agoviç, Pjeshka (Vrapi 74’), Cicmil, Bicaj, Gocaj, Tafili, Bardulla, Shtubina, Weitzer (Vecaj 68’), Kalaja, Çinari (Pepa 64) (në dispozicion: Selimaj, Gurishta, Kruja, Hebaj) Tr: Armando Cungu

Gjyqtarë: Kreshnik Cjapi, Ilir Tartaraj, Orgest Grabova, Emirjon Sino

Kartonë të verdhë: Ramadani 75’/ Bardulla 66’, Cicmil 77’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.