Lushnja frikë nga eksperimentet. Vazhdon tu besojë veteranëve

0
SHPËRNDAJE

Nga ky kampionat kanë mbetur edhe 12 javë për t’u luajtur dhe Lushnja e vendit të fundit e ka të sigurt rënien një kategori më poshtë. Skuadra myzeqare është e shkëputur nga rivalët e saj, kështu që tani i mbetet vetëm të respektojë garën deri në fund.

Në të tilla raste, zakonisht mendohet për të hedhur bazat e së ardhmes, që do të thotë se stafi teknik i Lushnjës mund të nisë aktivizimin e lojtarëve të rinj, duke u dhënë mundësinë atyre të tregojnë vlerat dhe të shohin se kush mund të jetë më i vlefshëm për sezonin e ri.

Por a do ta bëjë trajneri Çuko këtë gjë? Pak gjasa ka të ndodhë kështu, sepse në formacion mbeten po ata lojtarë dhe në çdo javë të mbetur duket se do të luhet sërish me “veteranët”. Ka vite që lojtarët e rinj lushnjarë nuk parapëlqehen.

Lushnja ka ndërruar dy herë stafin teknik në këtë sezon. Fillimisht ishte trajneri Artan Bano ai që dha dorëheqjen dhe më pas shkodrani Hysen Dedja u largua pas një konflikti me disa nga futbollistët vendës me shumë përvojë si Byzhyti dhe Korreshi.

Janë këta të fundit e të tjerë që ndoshta dëshirojnë të vazhdojnë të luajnë sërish dhe stafi aktual, i përbërë nga Çuko dhe Gjika, e ka të vështirë të fillojë të ingranojë lojtarët e rinj në formacion, duke u dhënë minuta.

Prej shumë vitesh në formacionin e Lushnjës mungojnë elementët e rinj dhe kjo është një nga arsyet kryesore pse futbolli lushnjar po vuan.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU