Mbaruan festat, Luftëtari ul me këmbë në tokë Tiranën

0
SHPËRNDAJE

Tirana ka pësuar humbjen e parë sezonale, teksa është mposhtur nga Luftëtari me rezultatin 2-1. Gjirokastritët morën 3 pikë me mjaft vlera, falë golave të Reginaldo dhe mesfushorit vlonjat, Bregu.

Sa i përket bardhebluve, ishin mjaft kërkues deri në fund, por ndeshja përfundoi me rezultatin 2-1. Kjo sfidë u luajt në fushë asnjënase, në fushën sportive të Peqinit, pasi klubi bluzi është në rikonstruksion e sipër të stadiumit të tij.

Takimi nis i qetë dhe në minutën e 8-të vjen rasti i parë për Luftëtarin. Bregu tenton me një goditje nga jashtë zonës, por topi del jashtë.

As Tirana nuk qëndron prapa dhe në të 11-tën, Ndockyt tenton me një goditje nga distanca, por gjuan shumë keq dhe topi përfundon jashtë.

Në minutat në vijim, të dyja ekipet kërkojnë golin gjatë këtyre minutave, por mungojnë rastet konkrete për shënim.

Tirana e Dajës e zhvendos lojën në gjysmëfushën e kundërshtarit dhe në të 36-tën, Ndockyt tenton nga jashtë zonës me një goditje të fortë, por topi përfundon jashtë.

Pas një minute, Bregu rrezikon portën e Likës me një goditje të rrezikshme nga brenda zonës, por portieri i Tiranës është i vëmendshëm duke larguar rrezikun.

Në të 38-tën, Ndockyt dhuron spektakël duke dribluar 3 kundërshtarë, por goditja e tij nga brenda zonës kontrollohet në dy kohë nga Miraka.

Në të 41-tën, Luftëtari kalon në avantazh. Liçaj fut një top të shkëlqyer brenda zonës nga e djathta dhe Teqja nuk arrin dot ta largojë siç duhet duke i dhënë mundësinë Reginaldo i cili ishte i vetëm përballë Likës që të shënojë pa vështirësi.

Menjëherë, Tirana barazon rezultatin dhe në të 45-tën, Muzaka harkon në zonë një goditje këndi dhe Taku në qendër të zonës mjaftohet me një devijim shumë të lehtë për të barazuar shifrat.

Pjesa e parë mbyllet këtu, ndërsa e dyta nis me një goditje të rrezikshme të mesfushorit Erando Karabeci, që tenton me një goditje nga distanca, por topi përfundon jashtë.

Në të 53-tën, Dany niset në një kundërsulm shumë të shpejtë duke dalë vetëm përballë Likës, por në momentin që tenton ta dribojë edhe atë, humbet kontrollin duke mos goditur si duhet dhe topi përfundon jashtë.

Në të 58-tën, Dejvi Bregu shënon një supergol duke kaluar sërish Luftëtarin në avantazh, duke dribluar mjaft mirë Domgjonin nga e djathta, futet në zonë dhe lëshon një goditje fantastike diagonale e cila ndalet vetëm në rrjetë.

Trajneri i Tiranës Ilir Daja, aktivizon në lojë Deliaj, Acquah dhe Bajramin.

Në të 67-tën, Abazaj futet mjaft mirë nga e majta në zonë dhe pason për Reginaldo, i cili godet mirë, por Lika bën mrekullinë duke e dërguar topin në goditje këndi.

Pas një minute, Mersini tenton me një goditje nga hyrja e zonës, por topi del jashtë.

Tirana kërkon me ngulm barazimin e rezultatit, dhe në të 74-tën, Muça tenton një goditje nga hyrja e zonës, por topi devijohet dhe shkon në goditje këndi.

Në të 77-tën, tenton me kokë edhe Cisse, por topi nuk shkon në kuadrat.

Pas 60 sekondash, tenton Nkounkou me një goditje nga hyrja e zonës, por topi shkon jashtë.

Arbitri i katërt akordon 6 minuta shtesë dhe në të 94-tën, Bregu me një sprint të shkëlqyer futet në zonë dhe gjuan drejt portës, por Ilion Lika është i vëmendshëm dhe largon rrezikun.

Ndeshja nuk ka më histori dhe mbyllet këtu, me Luftëtarin që ul Tiranën me këmbë në tokë, ndërsa bardheblutë dalin të pakënaqur nga kjo transfertë.

Pas këtij takimi, Luftëtari ngjitet në kuotën e 10 pikëve duke mbajtur vendin e 6 në renditje, ndërsa Tirana mbetet në kuotën e 13 pikëve në vendin e 4-t.

Javën e ardhshme, Luftëtari luan me Kukësin në “Zeqir Ymeri”, ndërsa Tirana pret në shtëpi Vllazninë, një përballje kjo që kërkon vlerësim maksimal. /minuta90.com/

Luftëtari-Tirana 2-1

Golat: Reginaldo 41’, Bregu 58’/ Taku 45’

Luftëtari: Miraka, Rapa, Boyom, Beqiri, Mersini, Aleksi, Ramadani (Lluka 90’+2), Reginaldo, Dany (Rapo 73’), Liçaj, Abazaj (Faye 88’) Tr: Mladen Milinkoviç

Tirana: I. Lika, Taku, Muça, Teqja, Domgjoni (Acquah 62’), Muzaka (Bajrami 65’), Karabeci, Daja (Deliaj 55’), Nkounkou, Ndockyt, Cisse Tr: Ilir Daja

Gjyqtarë: Emirjon Sino

Kartonë të verdhë: Ramadani 23’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.