Me 10 lojtarë, Kukësi merr një pikë në Vlorë

0
SHPËRNDAJE

Ka përfunduar në barazim sfida mes Flamurtarit dhe Kukësit, sfidë kjo e zhvilluar në stadiumin “Flamurtari” në Vlorë. Për verilindorët, ky rezultat dukej si fitore, për vetë mënyrën sesi erdhi takimi.

Ndërsa, tek Flamurtari vijojnë të jenë në krizë rezultatesh. E vetmja fitore e vlonjatëve, në këto 6 javë është ajo në shtëpi me Luftëtarin, me rezultatin e thellë, 5-0.

Takimi nis i shpejtë, ku që në minutën e 4-t, një aksion i Fazliut nga e majta, por topi i tij në qendër nuk shfrytëzohet nga shokët e skuadrës. Në të 6-tën, rast i pabesueshëm i humbur nga Pejiç. Sulmuesi del i vetëm para portierit Halili por gjuan shumë lehtë dhe portieri pret me qetësi.

Pas 60 sekondash, tjetër rast për Kukësin, me Halilin i cili shpëton portën e tij pas një gjuajtje nga e majta. Në të 12-tën, mundësi e mirë për Flamurtarin, me Fazliun i cili provon vetë me një gjuajtje në hyrje të zonës por Koliçi është i vëmendshëm.

Në të 14-tën, është Flamurtari që dikton ritmin, me dy raste të njëpasnjëshme me Alvesh e mesfushorin Shkodra, por pa arritur të shënjestrojnë katërkëndorin e Kukësit. Në të 19-tën, zhbllokohet rezultati në Vlorë.

Janë vendasit që shënojnë me Berishën pas një goditje nga këndi të mesfushorit Donjet Shkodra. 1-0 dhe Kukësi mundohet të rimarrë kontrollin e ndeshjes por e ka thuajse të pamundur të gjejë hapësira mes mbrojtjes së kujdesshme të vendasve.

Në të 30-tën, Pashaj shkatërron shanset e Kukësit për t’iu afruar shpejt barazimit. Mbrojtësi ndëshkohet brenda 4 minutash dy herë me të verdhë dhe detyrohet të braktisë para kohe fushën e gjelbër duke lënë në inferioritet numerik skuadrën e tij.

Gjoka detyrohet të bëjë ndryshim për të përforcuar prapavijën, ku në fushë futet Memini. Në të 40-tën, Alves provon të dyfishojë shifrat me një gjuajtje nga jashtë zonës por sfera kalon mbi traversë.

Pak minuta përpara fundit të së parës, Shameti ka mundësinë të barazojë shifrat pas vijimit të një goditje nga këndi por Halili kontrollon gjuajtjen me kokë të mbrojtësit i cili ishte lënë i vetëm në shtyllën e dytë. Pjesa e parë mbyllet këtu, ndërsa e dyta me një lojë të ashpër nga të dy skuadrat, me faulle të njëpasnjëshëm, duke detyruar gjyqtarin Hamiti të ndërpresë disa herë ndeshjen.

Në të 51-tën, aksion model me shumë pasime i Flamurtarit, me Zeqirin që provon të gjejë rrjetën në hyrje të zonës, por Koliçi devijon topin mbi traversë. Flamurtari administron ndeshjen më me qetësi, duke mos i dhënë asnjëherë mundësinë Kukësit të rrezikojë Halilin me aksione të mirëfillta loje.

Ndërkaq, vendasit provojnë të gjejnë golin e dytë për të mbyllur sa më parë këtë ndeshje. Por, në momentin e tyre më të mirë ndëshkohen.

Në të 60-tën, atëherë kur nuk pritej vjen barazimi i Kukësit me anë të Pejiç, pas zhvillimit të një goditje nga këndi. Sulmuesi harrohet i vetëm në zonë nga mbrojtja dhe këtë radhë nuk fal, duke realizuar golin e tij të pestë sezonal.

1-1 dhe Magani orienton ekipin drejt sulmit, duke ndryshuar rreshtimin me 3 lojtarë në prapavijë, për të shtuar Shehajn në repartin e avancuar, por tashmë Kukësi është kthyer thuajse plotësisht prapa, për të mbrojtur një barazim i cili nga rrjedha e ngjarjeve, duket si një fitore për verilindorët. Në të 75-tën, fillimisht Shehaj e më pas Shkodra vendosen në provë reflekset e Koliçit, i cili mbrojti portën e tij me ndërhyrje të sakta.

Në të 82-tën, Telushi provon të shënojë nga jashtë zonës, por Koliçi kontrollon me vështirësi në dy kohë topin. Në minutat e fundit, kemi dominim territorial i Flamurtarit, por mungojnë gjuajtjet e mirëfillta në kuadratin e Koliçit.

I gjithë Kukësi është kthyer mbrapa për të mbrojtur barazimin. Rasti i fundit për Flamurtarin të realizojë golin e fitores është në minutën e 95-të, ku goditja e Telushit ndalet nga muri mbrojtës.

Ndeshja mbyllet këtu dhe nuk ka më histori, që përfundon me shifrat 1-1. Pas këtij takimi, Flamurtari renditet në vendin e 7-të me 5 pikë, ndërsa Kukësi në vendin e dytë me 10 pikë, 8 pikë nga kryesuesi, i cili është Skënderbeu.

Javën e ardhshme, Flamurtari luan me Partizanin në “Elbasan Arena”, ndërsa Kukësi pret në shtëpi Korabin. /minuta90.com/

Flamurtari-Kukësi 1-1

Golat: Berisha 19’/ Pejiç 60’

Flamurtari: Halili, Beqaj (Shehaj 69’), Berisha, Kuqi, Veliu, Fazliu (Dushku 75’), Shkodra, Telushi, Radoviç (Galiç 66’), Zeqiri, Alves (në dispozicion: Frashëri, Hoxhaj, Marku, Idrizaj) Tr: Gugash Magani

Kukësi: Koliçi, Pashaj, Shameti, Alla, Hallaçi, Hasani, Musolli (Dema 74’), Greca (Rangel 64’), Lena, Dvornekoviç (Memini 36’), Pejiç (në dispozicion: Koçi, Jonuzi, Imami, Guri) Tr: Ernest Gjoka

Gjyqtarë: Eldorjan Hamiti

Kartonë të verdhë: Kuqi 22’, Veliu 44’, Alves 90’+2/ Pashaj 26’, 30’, Alla 78’

Kartonë të kuq: Pashaj 30’

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.