Milan-Juventus, kryefjala e kësaj jave në Seria A

0
SHPËRNDAJE

Milan-Juventus do të jetë kryefjala e kësaj fundjave në kampionatin italian të futbollit. Kuqezinjtë pas shumë vitesh i afrohen këtij takimi nga një pozicion i lartë në renditje. Kuqezinjtë po kalojnë një periudhe pozitive ç’ka u vërtetua edhe në takimin e fundit ku 18 herë kampionët e Italisë fituan në transferë ndaj Kievos. Trajneri Vinçenzo Montella nuk do të ndryshojë asgjë përsa i përket modulit taktik, më konkretisht Milani do të rreshtohet nën skemën 4-3-3. Në mesfushë do të vendosen Kuçka, Locatelli dhe Bonaventura, ndërsa 3-dhëmbëshi ofensiv do të formohet nga Suso, Baca dhe Mbaye Niang.

Ndërkohë që me moral të lartë vijnë edhe juventinët e Allegrit pas fitores në Champions përballë Lyonit. Kryesuesit e Serisë A kanë disa probleme dëmtimesh me Chiellinin, Ruganin, Asamoahn e Mandzukiç të gjithë të padisponueshëm. Në këtë mënyrë trajneri Massimiliano Allegri pritet të rreshtojë në mbrojtje Bonuççin, Barzaglin e Benatian. Mesfusha bardhezi si gjithjë e mbipopulluar me 5 lojtarë ka gjasa të përbëhet nga Alves, Khedira, Hernanes, Pjaniç e Sandro, teksa në sulm do të vendosen Gonzalo Higuain dhe Paolo Dybala. Torinezët nisen një gjysëm hapi para, edhe për faktin se në 9 nga 10 sfidat e fundit direkte, Juventusi është larguar me kokën lart. Ky duel historik i futbollit italian do ta ketë zanafillën të shtunën në orën 20:45.

Interi pas disfatës ndaj Cagliarit duket se ka rigjetur disi busqeshjen si rrjedhojë e fitores së parë në Euopa League kundër Southamptonit. Trajneri Frank De Boer duket se i ka të qarta idetë përsa i përket titullarëve në përballjen e kampionatit ndaj Atalantës në Bergamo. Në mesfushë do të vendosen Banega, Medel e Joao Mario, me Perisic, Icardin e Candrevën në repartin e avancuar.

Etrit Berisha është i superkonfirmuar në kuadratin e Atalantës pas paraqitjeve mjaft të mira në dy sfidat e fundit ndaj Napolit dhe Fiorentinës.

Roma do të presë në “Olimpico” Palermon. Pavarësisht barazimit befasues kundër Austrisë së Vjenës, javët e fundit në kampionët verdhekuqtë kanë dhuruar paraqitje pozitive. Spalleti ka dyshimin e gjëndjes fizike të Perrotit, nëse argjentinasi ia del, atëherë do të plotësojë treshen e sulmit me Salah dhe Dzekon, nëse jo vendin e tij do ta marrë El Sharaway. /minuta90.com/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.