Muzaka nderon Tiranën, Korabi thyhet në fund

0
SHPËRNDAJE

Tirana fiton në minutat e fundit. Bardheblutë morën një fitore tëvuajtur ndaj Korabit në “Selman Stërmasi”, por ekipi pritës ishin dibranët.

Të besuarit e Dajës siguruan 3-pikëshin falë një goli të Muzakës në “in extremis”. Mesfushori zëvëndësi Asion Dajën, si pasojë e një dëmtimi dhe rezultoi në vendin e duhur për të marrë një fitore me mjaft vlera.

Takimi nis i shpejtë, ku Tirana përpiqet të marrë kontrollin e topit, duke iu imponuar kundërshtarit në lojë. Në të 13-tën, goditja e parë në kuadrat vjen nga Tirana.

Afrim Taku gjen hapësirë dhe gjuan nga hyrja e zonës, por e majta e tij është qendrore dhe Vujadinoviç pret pa problem. Në të 21-tën, presioni i kryeqytetasve sjell rastin e parë të rrezikshëm.

I riu Majkël Peçi depërton mes mbrojtjes së Tiranës dhe lëshon një të djathtë të fuqishme nga brenda zonës, por Vujadinoviçit i vjen në ndihmë shtylla. Bardheblutë të pafat.

Në të 27-tën, tjetër zbritje e Tiranës. Ndockyt fut një pasim horizontal nga e majta, por Nako i vëmendshëm devijon topin në goditje këndi.

Pas një minute, tjetër mundësi për skuadrën bardheblu. Asion Daja lëshon një të djathtë rrafsh me tokën nga kufijtë e 16-shit, por Vujadinoviç shpëton portën e tij nga një gol i sigurt.

Në të 35-tën, më në fund shfaqet i rrezikshëm edhe Korabi. Sebino Plaku merr një top nga Zguro dhe gjen të papërgatitur mbrojtjen kundërshtare në qendër, por ndalet nga portieri Lika në dalje.

Minuta e 40-t dhe, tjetër zbritje e rrezikshme e formacionit dibran. Nexhipi hedh një top në zonë nga e majta e sulmit, por Lika i vëmendshëm kontrollon pa problem.

Pjesa e parë mbyllet këtu, me rrjeta të paprekura, me një Tiranë më kërkuese përballë një Korabi që mbrohej me kujdes dhe zbriste në kundërsulm. Pjesa e dytë nis me një mundësi të mirë.

Rasti i parë është për Korabin. Kapiteni Nexhipi nxjerr një pasim për Kajën në të majtë, i cili gjuan por Lika i vëmendshëm e dërgon topin jashtë.

Në të 53-tën, Tirana është përsëri e pafat. Afrim Taku përfundon një aksion të gjatë të bardhebluve me një goditje mjeshtërore nga hyrja e zonës, por e djathta e mesfushorit preket nga Vujadinoviç aq sa për t’u ndalur nga traversa.

Në të 58-tën, Peçi ka një tjetër rast të artë. Mesfushori kalon në mënyrë të dyshimtë Nakon, shfaqet i vetëm me portën, por Vujadinoviç përsëri bëhet shpëtimtar me daljen e tij.

Pas dy minutash, Tirana nuk i ndal sulmet dhe Ndockyt shpërdoron në përpjekje për ta kaluar topin mbi Vujadinoviçin që kishte lënë portën. Sulmuesi bardheblu gjuan keq, por pret portieri i Korabit.

Trajneri Ilir Daja kryen zëvendësimin e dytë duke larguar Majkël Peçin për t’i bërë vend Ansi Nikës. Ky zëvëndësim i jep freski lojës së bardhebluve, ku në të 72-tën Tirana pretendon për penallti pas një topi të prekur me dorë nga Çela brenda zonës.

Gjyqtari Meta vazhdon lojën. Në të 77-tën, Vujadinoviç shpëton përsëri Korabin.

Taku gjuan rrezikshëm me kokë nga zona dhe portieri malazez i vëmendshëm devijon në goditje nga këndi. Edhe Korabi lëviz në formacion, ku aktivizohen Prifti dhe Gavazaj.

Në të 89-tën, Korabi zbret rrezikshëm me Plakun, i cili shmang Muçën dhe del në një kënd thuajse të pamundur. Sulmuesi parapëlqen të gjuajë në vend që të pasojë, por goditja e tij prek rrjetën e jashtme.

Nga 4 minuta shtesë të dhëna, në të 91-tën, Tirana shënon në “frymën e fundit”. Muzaka ngre peshë tifozët badheblu pasi shtyn me kokë një top të krosuar nga Taku.

Rezistenca e dibranëve thyhet në fund, atëherë kur ka edhe nervozizëm mes Zefit dhe Nikës, gjyqtari Meta nuk i kursen duke u treguar kartonin e verdhë. Më i humbur del mesfushori i Korabit, i cili humbet ndeshjen e radhës.

Sfida mbyllet këtu, me Tiranën që del shumë e kënaqur nga ky takim, ndërsa Korabi vijon serinë e rezultateve negative. Pas këtij, Tirana renditet në vendin e 3-të me 10 pikë, ndërsa Korabi në vendin e 8-të me 5 pikë.

Javën e ardhshme, Korabi udhëton drejt Kukësit, ku edhe 1 pikë do të ishte pozitive, ndërsa Tirana pret në “Selman Stërmasi” Skënderbeun, në një përballje realtivisht të vështirë. /minuta90.com/

Korabi-Tirana 0-1

Goli: Muzaka 90’+1

Korabi: Vujadinoviç, Dukiç (Prifti 78’), Nako, Kaja, Çela, Zguro, Zefi, Veliaj, A. Peposhi, Nexhipi (Gavazaj 85’), Plaku (në dispozicion: Spahija, El. Prençi, Mziu, Kaloshi, D. Peposhi) Tr: Artan Mërgjyshi

Tirana: I. Lika, Kërçiku, Muça, Teqja, Hoxhallari, Taku, Karabeci, Daja (Muzaka 32’), Nkounkou, Peçi (Nika 63’), Ndockyt (në dispozicion: Bakaj, Turtulli, Vucaj, Acquah, Halili) Tr: Ilir Daja

Gjyqtarë: Kridens Meta

Kartonë të verdhë: Nako 38’, Veliaj 60’, Dukiç 75’, Zefi 90’+3/ Taku 39’, Nika 90’+2

S'KA KOMENTE

Comments are closed.