Një biletë për Kushtën!

0
SHPËRNDAJE

1993 Shqiperi - Spanje Kapiteni i Shqiperis,Sokol Kushta dhe kapiteni i Spanjes,Zubizarreta

Të lexosh në Panorama Sport një legjend si Sokol Kushta, që ankohet për një biletë stadium për të ndjekur kombëtaren tonë është tragji-komike. Për të qeshur dhe për të qarë. Për të qarë sepse ne ndryshe nga bota, nuk dimë të respektojmë paraardhësit tanë dhe për të qeshur kur mendon se disa njerëz që s’kanë lidhje me futbollin pajisen me bileta, ndërkohë që legjendat mbeten duar bosh!

Kushta SokolNë fakt të gjithë shigjetojnë presidentin Armand Duka, por fajin e kanë nënpunësit e tij, të cilët me arrogancën më të madhe, duke i shpëtuar monitorimit nga eprorët, sillen sikur kanë në dorë dicka të madhe.

sokol_kushta_1Është dicka e thjesht, por shumë absurde tema e biletave pranë FSHF-së. Askush s’ka mbetur për një biletë falas, cmimi i saj as të pasuron dhe as të varfëron, por vlerësimi është dicka e madhe. Ndonjehërë edhe një gotë ujë është një shenjë respekti i madh, por ku ta dinë nënpunësit këtë gjë, ata si servila që janë, kanë mësuar vetveten që vetëm duke u servilosur ndaj dikujt mund të arrish dicka, ndryshe po të paraqitesh me krenari dhe njerzillëk asgjë s’mund të arrish.

Është koha që puna e mirë në FSHF të shikohet edhe në këto detaje të vogla, e padyshim nënpunësit e saj të jenë më të thjesht, pasi xhaketa apo kollarja nuk të bëjën zotëri, zotëri je në shpirt dhe karakter, në atë që tregon ndaj personave të tjerë.

Të lexosh Kushtën që thotë se dikur i shënonte gol Zubizaretës (të cilin disa nga nënpunësit e FSHF-së mbase se njohin fare)  dhe sot ka mbetur pa biletë, duket sikur Kushta po ia kërkon biletën ish-portierit të famshëm spanjoll. Nuk do të ishte cudi, ne shqiptarët më shumë vlerësojmë të huajt, se sa legjendat tona.

E cfarë rëndësie ka o Sokol nëse i ke shënuar Zubizaretës, nëse s’je sot pjesë e FSHF-së apo klaneve të ndryshe, për nënpunësit e federatës s’je askushi. Por e bukura për ty i dashur Sokol është se një biletë “falas” e ke gjithnjë në zemrat e tifozëve shqiptar, aty ku nënpunësit që sot të bllokojnë ty për një biletë, nuk do të mund të futen asnjëherë qoftë edhe me vizën shengen.

MINUTA90.COM

S'KA KOMENTE

Comments are closed.