Një gol i Eminit i jep 3-pikëshin Kukësit, Luftëtari humbet penallti

0
SHPËRNDAJE

Kukësi bën detyrën ndaj Luftëtarit duke fituar me rezultatin e ngushtë 1-0 falë një goli të shënuar nga Izair Emini. Ndeshja e luajtur në “Zeqir Ymeri” vendasit luajtën mirë, por deri në minutën e 62-të, goli nuk erdhi.

Gjirokastritët, edhe pse kishin 3 mungesa të rëndësishme, siç janë Orjand Beqiri, Eduart Rroca dhe Kristal Abazaj, u përpoqën të reagonin, por nuk kishin forcën dhe qartësinë e duhur, madje mund të ishin ndëshkuar për së dyti.

Takimi nis i shpejtë dhe që në të 5-tën, Bregu provon me një goditje të lirë nga kufijtë e zonës, por e djathta e mesfushorit gjirokastrit është e pasaktë dhe shkon mbi traversë.

Menjëherë pas këtij rasti, vjen një mundësi e mirë për Kukësin. Hasani përfiton nga një dalje e pamenduar e portierit Miraka dhe me kokë lë një top në zonën e vogël, por Greca është larg dhe nuk e shfrytëzon dot pasimin, ndërsa Boyom spastron zonën.

Loja ka një ritëm të lartë dhe dyluftime në mesfushë dhe në të 16-tën, Bedri Greca kroson diagonalisht nga e majta me synimin për të gjetur Pejiçin, por shtatlarti kroat nuk e sulmon atë zonë dhe topi del jashtë vijës fundore. Në vijim të këtij aksioni, mbrojtësi Entonio Pashaj provon me të djathtën nga jashtë zone, megjithatë gjuajtja është qendrore dhe pa problem për Mirakën.

Në të 23-tën, Edon Hasani merr një krosim nga Jean Carioca në krahun e djathtë dhe shfaqet para portës, por bën më të vështirën duke mos e dërguar topin në rrjetë. Një rast flagrant i humbur nga Kukësi.

Kukësi ka kontrollin e lojës dhe shtyn drejt portës kundërshtare, por nuk ka qartësinë e duhur në veprimet e fundit. Nga ana tjetër, gjirokastritët mbrohen me kujdes dhe përpiqen t’i vënë kuksianët në vështirësi me kundërsulme.

Në të 33-tën, portieri Festim Miraka shpëton Luftëtarin nga një gol i sigurt, pas gjuajtjes me kokë të Grecës nga dy hapa larg.

Gjirokastritët pak para se të mbyllej pjesa e parë, ka dy raste të pastra. Në të 39-tën, bluzinjtë e Milinkoviç zbresin rrezikshëm. Dejvi Bregu bën gjithçka mirë deri në kufijtë e zonës dhe lëshon një të djathtë të fuqishme, por pa saktësinë e duhur. Topi përfundon mbi traun e portës së Koliçit.

Në të 42-tën, tjetër kërcënim nga Luftëtari, përsëri me Bregun, i cili provon me të djathtën nga një goditje e lirë fare pranë zonës. Gjuajtjes së bukur të mesfushorit i përgjigjet në të njëjtën mënyrë Koliçi, që shpëton portën kuksiane.

Pjesa e parë mbyllet këtu, ndërsa e dyta nis pa ndryshime në formacionet përkatëse.

Kukësi menjëherë bëhet i rrezikshëm me Pejiçin. Sulmuesi kroat futet në zonë, por “mbërthehet” nga mbrojtja mike. Kuksianët pretendojnë për penallti, por gjyqtari Sokoli bën shenjë që loja të vazhdojë.

Në të 58-tën, kapiteni Hallaçi provon të djathtën e tij nga jashtë zone, mirëpo është i pasaktë.

Ndërsa, në të 61-tën, Luftëtari humbet penallti. Ylli Shameti prek topin me dorë në zonë dhe për gjyqtarin kryesor, Olsi Sokoli, nuk ka dyshime. Penallti dhe karton i verdhë për qendërmbrojtësin kuksian. 11-metërshin e merr përsipër mesfushori Behar Ramadani, por Enea Koliçi ndal nga pika e bardhë.

Menjëherë pas këtij aksioni, Izair Emini përfiton nga një rrëmujë në zonë pas një goditjeje dënimi pranë zonës dhe kalon në epërsi Kukësin. Kësaj i thonë nga ferri në parajsë dhe kuksianët janë me fat.

Gjoka dhe Milinkoviç forcojnë sulmin, ku aktivizohen Guri dhe Faye, respektivisht për Kukësin dhe Luftëtarin.

Në të 69-tën, Dany provon me të djathtën nga kufijtë e zonës, por goditja e mesfushorit shkon jashtë kuadratit të Koliçit.

Të dyja ekipet bëjnë zëvëndësimet e tyre, ç’ka bën që ritmi i lojës të bie dhe rastet për shënim të mungojnë.

Në të 86-tën, pas një kundërsulmi të kuksianëve, Dvornekoviç depërton në zonë dhe pengohet pas një kontakti me mbrojtëson Oltion Rapa. Serbi kërkon penallti, por nuk është i të njëjtit mendim gjyqtari Sokoli.

Në fund, Luftëtari provon të rrezikojë me një goditje nga hyrja e zonës, por e djathta e Aleksit është e pasaktë dhe përfundon mbi portën e Mirakës.

Ndeshja mbyllet këtu dhe nuk ka më histori, me Kukësin që del shumë i kënaqur nga ky takim dhe rigjen edhe njëherë tjetër sulmuesin e saj Izair Emini, ndërsa Luftëtari krijon lojë të bukur por i mungojnë golat dhe rastet për shënim.

Me këtë trepikësh verilindorët ngjiten në kuotën e 17 pikëve, aq sa Partizani i vendit të dytë që nesër do të luajë me Skënderbeun. Kukësi mbetet e vetmja skuadër pa humbje në këtë fazë të parë. Ndërsa, Luftëtari mbetet në vendin e 6-të me 10 pikë.

Javën e ardhshme, Kukësi pret në “Zeqir Ymeri” Vllazninë, në një përballje edhe më të vështirë sesa gjirokastritët, ndërsa Luftëtari luan në “transfertë” me Partizanin. /minuta90.com/

Kukësi-Luftëtari 1-0

Goli: Emini 62’

Kukësi: Koliçi, Pashaj, Shameti, Alla, Hallaçi, Carioca (Lushtaku 81’), Hasani, Musolli, Greca (Dvornekoviç 63’), Emini (Guri 75’), Pejiç (në dispozicion: Koçi, Memini, Dema, Rangel) Tr: Ernest Gjoka

Luftëtari: Miraka, Liçaj, Rapa, Boyom, Mersini, Aleksi, Ramadani, Zogaj (Faye 64’), Dany, Bregu, Reginaldo (në dispozicion: Ruçi, Rapo, Shehu, Lluka, Brahimaj, Montero) Tr: Mladen Milinkoviç

Gjyqtarë: Olsi Sokoli, Denis Rexha, Nertil Bregasi, Juxhin Xhaja

Kartonë të verdhë: Shameti 60’, Greca 62’/ Mersini 57’, Aleksi 88’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.