Një penallti në fund i jep 3-pikëshin Luftëtarit

0
SHPËRNDAJE

Luftëtari ka arritur të marrë 3-pikë në fund të ndeshjes në përballjen me Laçin. Gjirokastritët fituan falë një penalltie të fituar nga Dejvi Bregu, dhe të shënuar nga Behar Ramadani.

Një ndeshje e luftuar nga të dyja skuadrat deri në minutat e fundit, ç’ka tregon edhe numrin e kartonëve të marrë në këtë ndeshje. 8 kartonë të verdhë dhe 1 i kuq ishin bilanci i kësaj ndeshje, sa i përket numrit të kartonave.

Duhet theksuar se ndeshja ka nisur 10 minuta me vonesë, për shkak të ambulancës, e cila nuk mbërriti në kohë. Laçi ka disa mundësi që në fillim, por që nuk arrin t’i shfrytëzojë.

Angello godet fillimisht, por goditja e tij nuk e shqetëson fare portierin Miraka. Sulmuesi Aquino shpërthen në krahun e majtë, ku kombinon me Taubate, por topi devijohet nga mbrojtësit vendas, duke mos përfunduar në rrjetë.

Musaj në të 11-tën ekzekuton një goditje dënimi, por topi shkon shumë lart mbi traversë. Luftëtari nuk mbetet prapa dhe në të 13′, me anë të një aksioni nga e djathta të mbrojtësit Lejdi Liçaj, që fut një top në zonë, aty ku gjen Kristal Abazaj, por sulmuesi nuk koordinohet dhe gjuajtja e tij devijohet.

Pinto për Laçin dhe Montero për Luftëtarin janë rreziku kryesor për portat respektive. Fillimisht, mesfushori brazilian i Laçit godet fort nga distanca, por topi devijohet dhe Miraka kontrollon lehtësisht.

Venezueliani i Luftëtarit, Montero, futet nga e djathta, ku harkon një top në zonë, por aty nuk ndodhet asnjëri prej futbollistëve të tij. Rasti më i mirë i pjesës së parë i shfaqet sulmuesit të Laçit, Bruno Aquino, i cili del i vetëm përpara portës së Mirakës, por nuk arrin të gjuajë dot.

Eshtë Laçi përsëri. Kësaj radhe, mbrojtësi i saj, Bruno Lulaj, godet me kokë, por gjyqtari Alla ndal lojën për pozicion të parregullt.

Në të 39-tën, përsëri Aquino del i vetëm me Mirakën, ku shmang portierit, por befasisht topi nuk shkon në rrjetë. Pjesa e parë nuk ka raste të tjera, ndërsa e dyta nis shpejt me Luftëtarin që i afrohet golit.

Dejvi Bregu, kalon Musaj nga e majta, ku fut një top në zonë, por as Abazaj, as Montero, nuk shënojnë, duke humbur një mundësi të mirë. Taubate për Laçin, kalon në krahun e djathtë të tij, mjaft bukur, ku kroson një top për Aquino, por topi përfundon ngjitur me shtyllën pingule.

Edhe Alechenwu godet, por Miraka i mohon golin mbrojtësit nigerian. Përsëri Aquino, në qendër të zonës së Luftëtarit, por braziliani vazhdon të mos shënojë, duke humbur disa mundësi të mira.

Trajneri i Laçit, Troisi, aktivizon mesfushorin Toski dhe sulmuesin Enco Malindi, për të finalizuar golin, por ai mungon. Në të 79-tën, mesfushori Dany kërkon kuadratin e Selmanit, por nuk gjen golin.

Kur pritej vërshëllima e fundit e gjyqtarit Alla, vjen një penallti për Luftëtarin. Mbrojtësi Alechenwu ndërhyn ashpër ndaj Bregut, dhe kryesori nuk ka dyshime dhe akordon 11-metërsh.

Ramadani merr përsipër penalltinë, ku nuk gabon dhe shënon, 1-0. Ndeshja mbyllet këtu dhe nuk ka më histori.

Luftëtari, pas dy javësh, pasi java që vjen është pushim (luan Kombëtarja), pret në shtëpi Vllazninë, në një përballje të vështirë. Ndërsa, Laçi pret edhe ajo në shtëpi Partizanin, në një sfidë, ku Partizani do kërkojë vetëm 3-pikëshin, pas humbjes me Kukësin, ç’ka do ta bëjë më të vështirë këtë takim. /minuta90.com/

Luftëtari-Laçi 1-0

Goli: Ramadani (pen) 90’+4

Luftëtari: Miraka, Rapa, Boyom, Beqiri, Mersini, Liçaj, Dany, Ramadani, Bregu, Montero (Faye 73’), Abazaj (Reginaldo 58’) (në dispozicion: Ruçi, Shehu, Brahimaj, Zogaj, Lluka) Tr: Mladen Milinkoviç

Laçi: Selmani, Musaj, Lulaj, Qaqi, Alechenwu, Pinto, Kastrati, Angello (Shala 46’), Lushkja (Toski 67’), Taubate (Malindi 75’), Aquino (në dispozicion: Mehidri, Gjoni, Toska, Çelhaka) Tr: Marcello Troisi

Gjyqtarë: Laver Alla, Devis Koreshi, Enea Pashaj, Skerdi Greca

Kartonë të verdhë: Liçaj 17’, Montero 45’, Rapa 51’/ Aquino 25’, Lulaj 45’, Alechenwu 55’, 90’+3, Musaj 64’, Pinto 81’

Kartonë të kuq: Alechenwu 90’+3

S'KA KOMENTE

Comments are closed.