Një shqiptare në Kombëtaren e Italisë

0
SHPËRNDAJE

Aida Xhaxho e Breshias ITA me kupen e turneut Pavaresia 2012
Aida Xhaxho në Shqipëri, me Breshian me kupën e turneut Pavarësia 2012

Janë të shumtë futbollistët shqiptarë meshkuj që përfaqësojnë shtetet e tjera por kohët e fundit, po dalin në pah edhe femra të cilat kanë arritur deri në ekipet kombëtare të vendeve ku jetojnë ose ku kanë lindur në rastet kur janë femijë nga emigrantë shqiptarë.

11947955_1465018207139734_8927751584483641105_o
Itali – Hungari, Xhaxho në aksion

Kështu edhe rasti i Aida Xhaxhos, me origjinë nga Durrësi por e lindur në Tirane dhe banuese prej shumë vitesh në Itali. Është e datëlindjes 1993 dhe luan për ekipin e femrave të qytetit të Firences. Me 25 qershor Xhaxho luajti ndeshjen e parë për Italinë, një fitore bindëse 5-0 ndaj Hungarisë por në futboll të vogel që pritet të jetë vetëm hapi i parë për të drejt Kombëtares së madhe axurre.

11930761_1462437047397850_8510660929780893416_o

11953429_1467588260216062_4088176267604763639_o

11958107_1466093657032189_1080482564278216548_o

10835240_1462929644015257_7209506151350721944_o

11947700_1463284953979726_7788882109598944714_o 10931077_10152988277078831_7497359957961149677_n095113396-cb746edb-a615-488f-a10a-954c7d17d610

S'KA KOMENTE

Comments are closed.