Përfundoi Tour de France, fitues britaniku Chris Froome

0
SHPËRNDAJE

Ka përfundur edicioni i 102-të i garës çiklistike botërore, Tour de France që u mbyll me fitoren e britanikut Chris Froome i ekipit Team Sky. Në vendin e dytë u klasifikua Quintana Nairo nga Kolumbia dhe i treti doli spanjolli Alejandro Valverde, të dy këta të Movistar Team.

Ka qene një prej garave më të forta ndër vite, me diferenca të vogla mes garuesve por edhe e karakterizuar nga aksidente me dëmtime serioze për shumë çiklistë. U zhvilluan plot 21 etapa ku u përshkruan 3,360 kilometra. Në fund, edhe pse vendi i parë i takoi Froome të Team Sky, garën ekipore e fitoi Movistar Team me diferencë të madhe nga ndjekësit.

11755163_939530462775085_2539728651300390652_n 11800241_939530419441756_1963683849892178997_n 11800564_939530396108425_3289264487786179022_n 11813475_939530446108420_1376838541571476756_n

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.