Seria A, Inter – Lazio, formacionet, analiza dhe statistikat

0
SHPËRNDAJE

Inter
Stefano Pioli pritet që të vazhdojë me formacionin e tij 3-4-2-1 që duket se i ka dhënë baraspeshën ekipit të tij.
Që prej suspendimit të Joao Marios, Ever Banega është i sigurt në mesfushë.

Lazio
Simone Inzaghi do të luajë me lojtarët e njëjtë që mposhtën Fiorentinën, me përjashtim të Danilo Cataldit.
Mesfushori ndoshta do të bëjë hapësirë për Marco Parolon, i cili do të kthehet pas mungesës në ndeshjen e kaluar.

Fakte
Në ndeshjet mes Lazios dhe Interit në Giuseppe Meazza janë shënuar së paku tri gola në gjashtë ndeshjet e fundit.

Interi ka fituar katër ndeshjet e fundit në shtëpi.

Interi ka shënuar së paku dy gola në katër ndeshjet e fundit në shtëpi në Seria A.

Lazio është e pamposhtur në 11 nga 12 ndeshjet e fundit në Serie A.
Analiza

Interi ka fitaur dy ndeshjet e fundit dhe ndihet mirë me Stefano Piolin i cili ka gjetur sistemin e duhur. Sidoqoftë, ky do të jetë testi më i vështirë për formacionin e ri të Piolit.

Lazio mposhti Fiorentinën të hënën dhe është kandidate serioze për përfundim në top treshe të Serie A. Një fitore tjetër ndaj Interit do t’i eliminonte Nerazzurët nga lufta për garat evropiane.

Lazio është në fazë më të avancuar të projektit të tyre se Interi, por të dyja ekipet do të luftojnë për fitore, një epilog ky që vështirë është të parashikohet se kujt do t’i takojë fitorja.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.