Speciale-Kombëtarja/ Katër bomberë për një vend

0
SHPËRNDAJE

13101352_10154003381767254_460990533_nKombëtarja jonë e vogël, Shqipëria, kërkon të tregojë në Francë 2016 se është është e madhe në fushën e blertë; më saktë, ka një zemër të madhe me kombëtaren kuqezi. Sigurisht, duke shfrytëzuar edhe përkrahjen e tifozerisë sonë të mrekullueshme, e cila edhe pse e persekutuar nga politika të ndryshme të Fshf-së, nuk kërkon dhe s’ka për tu dorëzuar në asnjë moment.

Gjithsesi, duke analizuar sulmuesit kuqezinj nga të cilët priten golat në këtë turne, emrat që bien në sy janë katër, Shkëlzen Gashi, Armando Sadiku, Bekim Balaj dhe Sokol Cikalleshi.

1Gashi po aktivizohet në MLS të Amerikës së largët. Skuadra e Colorado Rapids po ecën në hapa të kënaqshëm, gjithashtu edhe Gashi. Shpresojmë se ai do të rrimarë formën optimale deri në Europianin e shumëpritur nga të gjithë shqiptarët.

Gjithashtu Armando Sadiku është një nga bomberat tanë. Ai ka arritur të paraqitet mirë në radhët e Vaduz, ku është një nga pikat më të forta në luftën për mbijetesë të skuadrës së tij.

Bekim Balaj, ndryshe ai që hapi siparin e aventurës sonë të paharrueshme në një kualifikim historik, pritet të jetë një nga zgjedhjet e De Biasit mes konkurrencës në repartin e avancuar në kombëtaren shqiptare.

I fundit, por jo nga rëndësia, është Sokol Cikalleshi, një nga ata që djerësit shumë për fanellën kuqezi, me km. të tëra të përshkruara në ndeshje.

Minuta90.com ka analizuar sezonin aktual të katër sulmuesve që priten të jenë zgjedhjet e para të trajnerit De Biasi, sipas asaj që kemi parë deri tani në ndeshje miqësore apo eliminatore. Gjithsesi, ndonjë hyrje e re si Rey Manaj apo Milot Rashica, pa harruar “snajperin” Hamdi Salihi, mund të jenë supriza në listën e De Biasit në Francë 2016.


 

4b805a994e2fd10946215462c35a0e93Shkëlzen Gashi 4 gola

27 vjecari  është një nga sulmuesit që Kombëtarja jonë pret golat në Euro 2016. Por si ka qenë forma e tij këtë sezon futbollistik? Në gjysmën e parë të sezonit 2015-16 në rradhët e Basel, Gashi ka qenë në një moment jo të mirë. Ai arriti të shënojë vetëm 3 gola edhe pse një vit më parë kishte firmosur plot 22 të tillë. Marëdhëniet jo të mira me klubin zviceran e detyruan Gashin të firmosë në Amerikën e largët, në rradhët e Colorado Rapids ku ka arritur të shënojë 1 gol në shtatë ndeshje. Edhe në eliminatore ka shënuar vetëm 1 gol, atë ndaj Armenisë.


 

 

12244365_1176155995733298_876075579751163164_oArmando Sadiku 10 gola

24 vjecari elbasanas ka shënuar 10 gola këtë edicion futbollistik, 5 në rradhët e Zurich në fazën e parë dhe 5 deri tani me fanellën e Vaduz ku edhe është huazuar dhe duke dhënë një kontribut të vyer për qëndrimin në Superligën e Zvicrës. Edhe Sadiku ka shënuar vetëm 1 gol në eliminatoret Euro 2016, në atë fitore historike që na dha kualifikimin ndaj Armenisë. Sadiku shquhet për grintën e tij, nuhatjen e portave kundërshtare, e sigurisht do të jetë një “armë” që duhet shfrytëzuar nga De Biasi edhe në Francë.


 

 

10d13ebf99c026d66298230a8672c3ceBekim Balaj 9 gola

Me golin e shënuar ndaj Portugalisë, 25 vjecari nga Shkodra  ishte “bileta” e kuqezinjve në një udhëtim të gjatë dhe të lodhshëm gjatë eliminatoreve. Te Rijeka nuk po kalon një moment shumë të mirë duke qenë herë titullar e herë zëvëndësues. Por ai mbetet një nga pikat e forta të Kombëtares sonë. Ka shënuar 9 gola me fanellës e Rijkës në kampionatin kroat. De Biasi di t’i marrë më të mirën, madje edhe të admininstrojë ku asnjëherë Balaj s’ka shprehur pakënaqësi për aktivizimin e tij me Kombëtaren. Specifika e trajnerit italiano-shqiptar është disi e vështirë për repartin e avancuar, pasi sulmuesit luajnë për një vend, edhe Balaj është një i tillë që duhe të luftojë dhe sakrifikojë shumë për të dhënë kontributin e tij në fushën e blertë për ngjyrat magjike kuqezi.


 

3e96bdde50c23e13f2936642a6f3453fSokol Cikalleshi 5 gola

25 vjecari kavajas ka qenë një nga pikat më të forta në eliminatoret. Pavarësisht se nuk ka shënuar, kontributi për skuadrën, km. e përshkruara në fushë, e tregojnë qartë Cikalleshin një “shërbëtor” për ekipin dhe jo për famën personale. Gjithsesi, De Biasi beson shumë te Cikalleshi, edhe pse ai ende s’e ka gjetur golin në ndeshjet zyrtare. Por në 2 nga 3 miqë-soret e fundit, ndaj Gjeorgjisë e Lihtenshtejnit ka ditur të tundë rrjetën kundërshtare. Sigurisht minutat në Euro 2016 janë tepër “arta”, ato duhet të shfrytëzohen pasi s’ka më një mundësi të dytë. Cikalleshi ka arritur të shënojë 5 gola në rradhët e Istanbul Basaksehir FK në Turqi. Mbetet shqetësues fakti se nr.16 i kuqezinjëve nuk ka qenë gjithnjë titullar në rradhët e skuadrës turke, gjithsesi mbetet një nga pikat tona më të forta. Presim dhe shohim Europianin e Francës për të gjykuar më mirë Cikalleshin dhe shokët e tij, fundja fusha e blertë “flet dhe shkruan” më mirë se kushdo.


 

©Minuta90.com

S'KA KOMENTE

Comments are closed.