Takaj: Mundim serbët dhe do të shkruajmë historinë. Nuk ka vend për racizëm

0
SHPËRNDAJE

Europa League/ Pas kryesimit në kampionat dhe diferencës së krijuar me kundërshtarët, tashmë Skënderbeu është i fokusuar vetëm te ndeshja e së enjtes në Ligën e Europës atje ku do të përballet me Partizanin e Beogradit.

Për presidentin Ardjan Takaj, ky takim ka një rëndësi të veçantë, pasi në rast fitoreje në këtë ndeshje Skënderbeu hedh një hap të madh për kapjen e vendit të dytë në grup që do të hapte rrugën për një kualifikim historik. Megjithatë, në një ndeshje kaq delikate, Takaj kërkon mbështetjen e tifozëve, por mbi të gjitha bën apel për qetësi dhe rregullsi nga ana e tifozërisë, pasi kjo ndeshje është e klasifikuar si një prej sfidave që do të vëzhgohet nga UEFA dhe gabimet janë të pafalshme.

Nga kampionati te Liga e Europës, më mirë se kaq nuk ka ku shkon apo keni pritur edhe më shumë nga skuadra?

Skënderbeu deri tani ka bërë paraqitje të mira dhe po tregon forcën e vet në kampionat. Ndërsa të enjten kemi një ndeshje me shumë rëndësi në Ligën e Europës. Ne jemi në kuotën e një pike së bashku me kundërshtarin e së enjtes. Dinamo e Kievit është gjashtë pikë, ndërsa Jang Bojs 2 pikë. Nëse fitojmë këtë takim, do të ishte një hap gjigant i bërë nga ekipi ynë në fazën e grupeve.

Pak ditë më parë ju dhe kapiteni Orges Shehi u vlerësuat nga universiteti “Fan Noli”. Çfarë ndjesie ju jep?

Ka qenë një ndjesi e veçantë të them të drejtën, si për mua edhe për Orges Shehin. Ne jemi të përqendruar në fushën e futbollit dhe i kemi konservuar atje të gjitha energjitë tonë, por kur të vlerëson Universiteti i Korçës është respekt shumë i madh për të gjithë. Ne kemi një lidhje të fortë me qytetin dhe kjo është edhe një pikë e rëndësishme e forcës sonë. Lidhja që kemi me këtë qytet na bën që të jemi më të fortë.

Duket se rivalët nuk po ju ndjekin dot ose më saktë nuk janë aq të frikshëm. Mendoni se ka ardhur momenti që këtë sezon Skënderbeu ta “vrasë” shpejt kampionatin?

Nuk e di këtë, nuk mund ta them unë që tani. Kampionati është shumë i gjatë dhe ka garë të fortë. Ne do të vijojmë të punojmë në rrugën tonë, në atë që kemi nisur dhe të shohim vetëm përpara. Armiku ynë është vetëkënaqësia dhe nga kjo duhet të kemi shumë kujdes.

Skënderbeu – Partizani
Skenderbeu pas kualifikimit duke festuar ne dhomat e zhveshjes

S'KA KOMENTE

Comments are closed.