“Thatësirë” në Korçë, Kukësi ia del t’i marrë një pikë Skënderbeut

0
SHPËRNDAJE

14671114_1177030242387698_5925810149431868925_nKa përfunduar pa gola takimi mes Skënderbeut dhe Kukësit. Kryendeshja e javës së 8-t, e zhvilluar në stadiumin “Skënderbeu” nuk prodhoi gola, në një 90 minutësh të zjarrtë mes të dyja ekipeve.

Vendasit ishin më të kërkues gjatë të gjithë lojës, ndërsa miqtë shpërdoruan disa raste të pastra shënimi.

Goleadori i Skënderbeut, Hamdi Salihi, humbi një 11-metërsh në minutën e 56-të të takimit, rast ky që mund t’i jepte korçarëve 3 pikë.

Para ndeshjes u mbajt një minutë heshtje në nderim të ish-futbollistëve të Kombëtares, Gëzim Kasmi e Safet Berisha, dhe ish-lojtarit e trajnerit të Vllaznisë, Esat Rakiqi.

Loja fillon me ritëm dhe lojë të fortë në mesfushë. Skënderbeu përpiqet të marrë kontrollin e topit, për t’ua imponuar lojën verilindorëve.

Në të 8-tën, Pejiç niset drejt portës korçare dhe në një dyluftim shpejtësie rrëzon bashkëkombësin e tij Marko Radas. Për Metën është faull, vendim që shkakton pakënaqësi te kuksianët.

Në të 16-tën, Skënderbeu ka mundësinë e artë për të kaluar përpara. Pas një dyluftimi në zonë, Adeniyi ka rastin ta dërgojë topin në rrjetë, por sulmuesi bën të pabesueshmen duke gjuajtur jashtë nga vetëm pesë metra distancë.

Minutat në vijim janë të qeta, me lojë të kujdesshme dhe pa raste për gol.

Në të 27-tën, Hamdi Salihi tenton me një gjuajtje nga jashtë zone, megjithatë e djathta e sulmuesit është e lehtë dhe pritet pa problem nga Enea Koliqi.

Në të 38-tën, Liridon Latifit i krijohet hapësira e duhur për të provuar nga distanca. Mesfushori lëshon një të djathtë të fuqishme, por Koliçi i vëmendshëm devijon topin në goditje këndi.

Tre minuta përpara fundit të së parës, është përsëri James Adeniyi çon dëm një tjetër mundësi të shkëlqyer. Sulmuesit i del një tjetër top me fat brenda zonës kuksiane, por ai gjuan keq dhe topi del jashtë.

Pjesa e parë përfundon pa gola. Një lojë nën pritshmëri dhe me pak raste, më së shumti në portën e Kukësit. Skuadrat më tepër menduan për të mos pësuar, duke marrë pak iniciativë.

Pjesa e dytë fillon me Skënderbeun, që sheh përpara dhe krijon një mundësi me Adeniyi. Sulmuesi hedh një krosim në qendër të zonës, por Shameti i vëmendshëm e largon topin para se Salihi të krijonte një rast të rrezikshëm.

Në të 52-tën, përsëri Adeniyi shfaqet para zonës kuksiane. Sulmuesi provon gjuajtjen në vend që të pasonte për Latifin, por e majta devijohet në goditje këndi.

Në të 56-tën, Skënderbeu humbet një penallti. Kridens Meta vërshëllen pas një prekje të topit me dorë të mbrojtësit Pashaj në zonë, pas një krosimi të Micit nga e majta. Megjithatë, nga pika e bardhë Hamdi Salihi godet shtyllën. Penalltia e dytë e humbur nga sulmuesi këtë sezon, pas asaj ndaj Flamurtarit në javën e parë.

Në të 58-tën, Pejiç shfaqet i vetëm para portierit pas një përgjumjeje të mbrojtjes së Skënderbeut, por gjuajtja e sulmuesit është qendrore dhe Shehi grushton. Megjithatë, loja duhej ndaluar pasi kroati ishte në pozicion jashtë loje.

Ndeshja në pjesën e dytë nuk ka asnjë ngjashmëri me atë të pjesës së parë. Loja ndizet, me raste sa në njërën portë edhe në tjetrën.

Në të 76-tën, Enea Koliçi i fal Serginhos një mundësi për të rrezikuar. Portieri kuksian gabon në dalje dhe ia dorëzon topin mesfushorit, i cili megjithatë nuk tenton me portën bosh. Në zonë Salihi ndalet nga mbrojtja e Kukësit dhe vendasit pretendojnë për penallti, por Kridens Meta bën shenjë që loja të vazhdojë.

Gjoka lëviz në formacion, ku aktivizohet Rangel, për të dalë tek goli, por ai nuk vjen.

Në të 80-tën, Hamdi Salihi shpërdoron një tjetër shans të artë. Latifi bën gjithçka mirë në krahun e majtë dhe gjen në zonë sulmuesin, por shkodrani nuk është i saktë me të djathtën dhe gjuan jashtë.

Në fund, janë disa minuta të mira për Skënderbeun, që shtyn drejt portës kuksiane, por pa pasur saktësinë e nevojshme në veprimet e fundit.

Gjyqtari i katërt, jep 4 minuta shtesë, dhe në të 92-tën, Bedri Greca gjen një hapësirë dhe depërton në zonën e vendasve, por ndalet nga mbrojtësit në përpjekje për t’i shmangur e për të dalë i vetëm para Orges Shehit.

Ndeshja nuk ka më histori dhe mbyllet këtu, me Skënderbeun që shpërdoron shumë, që nuk i shërben aspak ky barazim, ndërsa Kukësi del mjaft i kënaqur nga kjo transfertë, për mënyrën se si shkoi loja.

Ky barazim më tepër i shkon për shtat Partizanit, që e ngushton në vetëm dy distancën e pikëve nga korçarët një javë para përballjes direkte. Kurse Kukësi për momentin konfirmohet forca e tretë e kampionatit në kuotën 14.

Javën e ardhshme, Skënderbeu luan me Partizanin në transfertë, ndërsa Kukësi pret në “Zeqir Ymeri” Luftëtarin. /minuta90.com/

Skënderbeu-Kukësi 0-0

Gola: S’ka

Skënderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Osmani, Mici, Nimaga, Orelesi, Lilaj, Latifi, Adeniyi (Serginho 67’), Salihi Tr: Andrea Agostinelli

Kukësi: Koliçi, Pashaj, Shameti, Alla, Hallaçi, Hasani, Musolli, Carioca (Lushtaku 89’), Lena (Greca 70’), Dvornekoviç (Rangel 76’), Pejiç Tr: Ernest Gjoka

Gjyqtarë: Kridens Meta, Ermal Barushi, Dojando Myftari

Kartonë të verdhë: Radas 24’, Osmani 39’/ Hasani 9’, Lena 57’, Carioca 78’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.