Thellohet skandali i FIFA

0
SHPËRNDAJE

FIFA/ Sekretari i përgjithshëm i FIFA Jerome Valcke është shkarkuar dhe u lirua nga detyrat e tij deri në një njoftim tjetër. Një deklaratë e FIFA tha se ishte vënë në dijeni të një sërë akuzash që përfshijnë sekretarin e përgjithshëm. Akuzat e gazetave të enjten ku Valcke ishte përfshirë në një skemë për të shitur bileta në Kupën e Botës mbi vlerën e tyre. Francezi, i cili ka mbajtur rolin e tij në FIFA që nga viti 2007, tha se ai mohon akuzat e fabrikuara dhe të ashpra kundër tij.

Blatter dhe Valcke
Blatter dhe Valcke

Qeveria e futbollit FIFA është përfshirë nga pretendimet për korrupsion të përhapur që nga maji, kur policia zvicerane bastisi një hotel në Zyrih dhe arrestoi shtatë prej drejtuesve të lartë të saj. Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara kanë akuzuar që nga këto shtatë dhe dy zyrtarë të tjerë FIFA janë akuzuar për ryshfet dhe shantazh. Presidenti Sepp Blatter njoftoi se ai do të qëndrojë poshtë vetëm disa ditë pasi fitoi rizgjedhjen në qershor.
Valcke, i cili muajin e kaluar ishte konsideruar se do të jetë presidenti i ri, pasi është numri dy në organizatë pas Blatter, por tani përballet me një hetim zyrtar nga komiteti i etikës FIFA.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.